Oyun reklam uygulamalarının görsel tasarım özelliklerinin kullanıcılar üzerindeki etkisi: Uludağ Lezzet Dünyası ve Gez Göz Sneijder oyun reklamlarının incelenmesi
The effects of visual design properties in advergames over players: the analysis of Uludağ Lezzet Dünyası and Gez Göz Sneijder advertisements
- Tez No: 433683
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEVİM KOÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Günümüzde yaygınlaşan yeni nesil reklam uygulamalarından biri olan oyun reklam (advergaming), yeni bir reklam iletişimi yöntemi olarak önem kazanmaya başlamıştır. Oyun reklam, diğer reklam araçlarından farklı olarak eğlenceli bir oyun deneyimi ile markayı tüketiciyle buluşturmayı hedeflemektedir. Etkileşimli oyun reklamlar, marka ve tüketiciler arasında eğlenceye dayanan bir bağ yaratmayı amaçlayarak, mesajların tüketicinin aklında yer etmesini kolaylaştırmaktadır. Bu çalışmada reklam, oyun reklam / türleri ve oyun reklam tasarımı ile ilgili literatür taramasına ve anket çalışmasına yer verilmiştir. Çalışmaya konu olan reklamlar,“Uludağ Lezzet Dünyası”oyun reklamı ve“Lipton Ice Tea Gez Göz Sneijder”oyun reklamı olarak belirlenmiştir. Araştırmaya konu olan oyun reklamlara katılan oyuncuların, oyun deneyimi sonucunda; ses, müzik, karakter, etkileşim ve görsel tasarım unsurlarının, oyuncular üzerinde bıraktığı etkinin analiz edilmesi amacıyla, tesadüfi olmayan örneklem yöntemiyle 14 Mart 2016 - 29 Nisan 2016 tarihleri arasında 312 kişiye çevrimiçi olarak anket uygulanmıştır. Anket sonucunda, oyun reklamlarda oyuncular üzerinde hangi unsurların diğerlerinden daha etkili olduğunun belirlenmesi amaçlanmaktadır. Araştırma sonucunda, satın alma kararı sürecinde reklamların, özellikle internet reklamlarının etkili olduğu ortaya çıkmaktadır. Oyun reklamlarda, reklamdan çok oyun ve eğlence özelliğinin ön planda tutulması, oyuncuların tekrar oyuna katılımını sağladığı görülmektedir. Oyun reklam uygulamasında görsel tasarım özelliklerinin; renklerin, görsellerin, müziklerin, karakterin yanı sıra oyunun zorluk derecesi, süresi, etkileşimi, viral özelliği, marka unsurlarının kullanımının hedef kitle üzerinde olumlu etkiler bıraktığı görülmektedir. Oyun ve ürünün bir arada kullanılması, ürünle eğlencenin bağdaştırılarak, markaya yönelik pozitif algının yaratıldığı sonucuna ulaşılmaktadır.
Özet (Çeviri)
Advergaming, widespreading as one of the new generation advertising applications, has gained importance as a new advertising communication method. Advergaming, differ from other advertising tools, aiming to let the brand meet with the consumer as an entertaining gaming experience. Interactive advergamings, based on entertainment, create a connection between the brand and the consumers, easing the messages to be a part in the minds of the consumers. This study includes the literature search and questionnaire study about advertising, advergaming / types and advergame design. The advertisings subject to the study are the“Uludağ World of Taste”game, which won the first place in advergaming branch in the 13th“Golden Spider Web Awards”in 2015 and also“Lipton Ice Tea Pointing Sneijder”game which also won the first place in 2014. The result of the gaming experience of the gamers, who participated in the first place winning advergames, analyzed the effects of the voice, music, character, interaction and visual design by non-probability sample method, in March 14 2016 - April 29 2016 for 312 people as online questionnaire. The result of the questionnaire, aims to define which factors are more effective on the advergame players. As a result of the research, advertisements, especially internet advertisements are effective in purchasing decision process. Advergaming prioritize the game and entertainment rather than the advertisement which enables the recurrence participation of the players to the game. Visual design features in game advertising practices; colors, visuals, music, characters, as well as the game's difficulty level , duration, interaction and viral features , the use of brand elements has left a positive impact on the target audience. As a result, the usage of the game and the product, associates the product and entertainment, which creates positive perception towards the brand.