Tarifeli sefer yapan ticari yolcu hava ulaşım araçlarının iç mekân tasarımlarının incelenmesi ve yolcu uçaklarına mevcut tasarım önerileri
- Tez No: 433684
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. ÖZGÜ ÖZTURAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İç Mimari ve Dekorasyon, Interior Design and Decoration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 179
Özet
KüreselleĢmenin etkisiyle ticari yolcu hava taĢımacılığı diğer yolcu ulaĢım araçlarına oranla önemli bir ulaĢım aracı haline gelmiĢtir. Ġki kıtayı hem güvenli hem konforlu bir Ģekilde olabildiğince kısa sürede birbirine bağlayan baĢka bir ulaĢım aracı daha icat edilmemiĢtir. Bunun yanı sıra kısa ve orta mesafelerde de daha ekonomik olduğu için artık kara yoluna nazaran havayolları ulaĢımının daha fazla tercih edildiği görülmektedir. Bu çalıĢmada geçmiĢten günümüze ticari yolcu taĢımacılığının tarihi araĢtırılmıĢ, ticari yolcu uçak iç mekânlarında, geçmiĢ ve günümüze kadar olan geliĢme incelenmiĢ, günümüzdeki ve gelecekteki uçak ve iç mekân tasarımlarının teknolojik geliĢmelerin de etkisiyle nasıl Ģekil alacağı üzerinde durulmuĢtur. Birinci bölümde ticari hava araçlarının önemi vurgulanmıĢ ve ticari hava taĢımacılığı yapan uçaklar araĢtırılmıĢtır. Ġkinci bölümde günümüz ticari yolcu hava araçlarının güncel formuna etki eden geçmiĢteki tasarımlar incelenmiĢ, tasarımcıların öne çıkan çalıĢmalarından örnekler verilmiĢtir. Üçüncü bölümde günümüz tarifeli yolcu uçakları menzillerine ve gövde geniĢliklerine göre sınıflandırılmıĢ ve aralarındaki farklar araĢtırılmıĢtır. Dördüncü bölümde yolcu uçaklarının iç mekân özellikleri incelenmiĢ, detaylı bir Ģekilde anlatılmıĢtır. BeĢinci bölümde ticari yolcu havayolu taĢımacılığında konfor ergonomi ve antropometri kavramlarına yer verilmiĢ ve bu kavramların iç mekâna olan etkileri araĢtırılmıĢtır. Altıncı ve son bölümde ise günümüz ileri teknolojik uçak ve uçak içi mekân tasarımlarına örnekler verilmiĢ, geleceğin uçak ve uçak içi kavram tasarımları görsel örneklerle desteklenmiĢtir. Anahtar kelimeler Ticari yolcu uçakları, geçmiĢ ve günümüzdeki yolcu uçakları, yolcu kabini iç mekân özellikleri, kabin içinde konfor-ergonomi-anropometri iliĢkileri, yenilikçi kabinler, gelecek nesil kabinler.
Özet (Çeviri)
As a result of the globalization, commercial air transportation has become more important and has big advantages compared to other transportation methods. It connects different continents and places safely and comfortably more than any other transportation method which has been discovered so far. In addition to this, air transportation becomes more popular - in both long and short distances - than any other method because of it‟s convenient prices. This thesis explains how commercial passenger transport made progress from past to present, what sort of changes made on aircraft interior designing process from past to present, also mentions about how present and future aircrafts and their interior designs take shape with the influence of tecnological improvements. First chapter emphasizes on the importance of commercial air vehicles and commercial aircrafts in particular. On the second chapter, designs which had effects on commercial passenger air vehicles in the past were analysed, some known designers were mentioned and interior designs were focused on. On the third chapter, today‟s airline aircrafts were classified depending on their ranges and body sizes, and the differences between them were emphasized. On the fourth chapter, interior features of passenger aircrafts were analysed in details. Fifth chapter lays emphasis on comfort, ergonomy and antropometry concepts in commercial airline transport, and how these concepts affect aircraft interiors was worked on. On the sixth and the final chapter, today‟s sophisticated aircraft and its interior designs were mentioned, examples were given for future aircraft and its interior concept designs. viii Keywords Commercial passenger aircrafts, passenger airplanes from the past and present, passenger cabin‟s interior features, comfort – ergonomy - antropometry relations inside cabin, innovative cabins, concept passenger aircrafts and cabins.