Hadis Usulü kitabı yazımında yenilikler ve yenilikçiler
Innovations and innovators on writing book in Methodology of Hadith
  1. Tez No: 433709
  2. Yazar: ZEYNEP POLAT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MİRZA TOKPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Bu çalışmamızda, Hadis Usulü ilminin doğuşu ve gelişim süreci içerisinde ortaya çıkan değişimler üzerinde durulmuştur. Bu amaçla, farklı dönemlere ait başlıca Hadis Usulü eserleri ele alınarak, Hadis usulü yazımının tarih boyunca konu ve yöntem bakımından izlediği yol tespit edilmeye çalışılmıştır. Çalışma, bir giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında araştırmanın önemi, amacı, yöntemi ve kaynaklarından bahsedilmiş, daha sonra Hadis Usulü ilminin tanımı, doğuşu, konusu ve temel kaynaklarına kısaca değinilmiştir. Birinci bölümde, Erken Dönem Hadis Usulü Çalışmaları (Mütekaddimûn Dönemi Eserleri) başlığıyla Hadis Usulü'nün ilk müstakil eserlerinin telif edildiği Mütekaddimûn dönemindeki eserlerin mahiyeti ve metodu tetkik edilmiştir. İkinci bölümde Müteahhirûn dönemi olarak adlandırılan geç dönem Hadis Usulü eserlerine değinilmiş ve özellikle usul tarihinde belirleyici bir etkiye sahip olan İbnü's- Salâh ve eseri üzerine yapılan çalışmalara geniş yer verilmiştir.Üçüncü bölümde ise son dönemlerde İslam dünyasında yapılan ve özellikle oryantalistlere karşı savunma amaçlı yazılan eserlerle Türkçe Hadis Usulü eserlerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study has been reviewed about the rise of science in Hadith Methodology and on what kind of changes it has had in historical development process and in terms of the determination of how differences are observed on various cycles in writing methods of methodology books. The study consists of one introduction and four sections. On the introduction section, the research 's importance, goal , method and sources have been mentioned, then, the definition, rise , subject and main sources of the science in Hadith Methodology have been mentioned briefly. The nature and method of works during the period of Mutekaddimûn which first private works of Hadith Methodology have been accommodated have been reviewed with the title“Early Period Hadith Methodology Studies”( Works in Mutekaddimûn Period) on first section. On second section, the late period Hadith Methodology's works which is named as Muteahhirun period have been mentioned and especially, Ibnu's-Salah who had impact in Methodology history and studies which have been made on the work have been involved widely. On third section, in İslamic world and Turkish Hadith Methodology works which are written today have been mentioned.