Diplomaside alan genişlemesi: Dijital diplomasi
Extension of scope in diplomacy: Digital diplomacy
- Tez No: 433710
- Danışmanlar: DOÇ. SONER KARAGÜL, YRD. DOÇ. İBRAHİM ARSLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
Savaşın en büyük alternatifi olan diplomasi kullanımının önemi geçmişten günümüze artmıştır. Özellikle Birinci ve İkinci Dünya Savaşlarının ardından diplomasinin önemi büyük devletlerce de kabul edilmiş ve kurulan uluslararası örgütlerle devletlerarasında diplomasi yapımı teşvik edilmiştir. Uluslararası sistemde artan aktör sayısı, diplomasi yapımını teşvik eden bir başka unsurdur. Günümüzde savaşın maddi ve psikolojik maliyetinin büyüklüğü, devletlerin çıkarlarını korumak ve artırmak için etkin diplomasi kanalları kullanmaya yöneltmektedir. Bu durumda devletler müzakere masalarında ellerini güçlendirecek her unsuru devreye sokmak için dış politikalarında etkili çalışmalar yapmaktadır. Bu sebeple yumuşak güç ve yumuşak güçün sahadaki yansıması olan kamu diplomasisi devletlerin sıklıkla kullandığı bir faaliyet alanı olmaktadır. Son yıllarda küreselleşme ile uluslararası sistemde yapısal değişiklikler meydana gelmiştir. Artan ulaşım ve iletişim kanalları, devletleri her alanda etkilediği gibi, diplomasi alanında da etkilemektedir. Devletlerin internet kanallarını kullanarak diplomatik faaliyetlerini gerçekleştirmesi olarak adlandırabileceğimiz dijital diplomasi kamu diplomasisini daha etkin kullanmak isteyen devletler için bir fırsat yaratmaktadır. Artan sosyal medya kullanımı ile devletler kamu diplomasisini sosyal medya üzerinden kullanmaya itmiştir. Diplomasinin ve kamu diplomasisinin artan önemi ile birlikte dijital diplomasinin sahada ki avantajları bu diplomasinin yakın zamanda daha fazla devlet tarafından kullanılacağını göstermektedir. Çalışmada geçmişten günümüze diplomasinin nasıl evrildiğine değinilmiş ve günümüzde internet ve sosyal medyanın devletler tarafından nasıl dış politika aracı olarak kullanıldığı somut örneklerle açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
The importance of the usage of diplomacy which is the greatest alternative of the war has increased from past to now. especially, after the world wars I. and II., the importance of diplomacy is also accepted by the great powers, and it is encouraged to have diplomacy between all powers by the help of international organizations. Increasind number of the actors in international system is another component to encourage the diplomacy. The mass of material and psychological cost of the wars today leads to use efficient diplomacy channels to save and increase the states' profits. In this position, states do efficient works on their foreign policies to enrich them on negotiations. For his reason, soft powers and public diplomacy, the reflection of soft powers on the area, are scenes that states often use. Recent years, structural changes happened in international system with globalization system. Increasing transportation and communication channels effects states in diplomacy as well in all fields. Digital diplomasy that we can name it as the states carry out their diplomatic activities by using the internet channels, creates an opportunity for the states which want to use public diplomcy more efficiently. The increasing importance of diplomacy and public diplomacy with the advantages of digital diplomacy on area show that this diplomacy will be used by many more states soon. In this work, it is mentioned that how diplomacy has been evoluated from past to now and today it is clarified with concrete examples how internet and social network are used as the means of foreign policy by the states.