Antik Troas bölgesinde Zeytincilik: Etnoarkeolojik bir yaklaşım
Olive growing in ancient Troad: An ethnoarcheological approach
  1. Tez No: 433708
  2. Yazar: CEMAL GÜREL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN TAKAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Arkeoloji, Archeology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Arkeoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Arkeoloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu yüksek Lisans tez çalışması bugün Anadolu'nun kuzey batı köşesini teşkil eden Biga Yarımadası veya antik çağda adlandırıldığı şekliyle Troas bölgesinde zeytincilik veya zeytinyağı üretimi teknolojisi konusunu mevcut arkeolojik ve etnografik veriler ışığında irdelemeyi amaçlar. Antik Troas bölgesinin özellikle kıyı kentlerinin kırsal ekonomilerinde zeytinyağı üretimi Ege ve Akdeniz coğrafyalarının diğer birçok bölgesinde olduğu gibi önemli bir yer tutuyor olmalıydı. Antik Troas bölgesinde yapılan yüzey araştırmalarında zeytinyağı üretimine tanıklık edecek genelde domestik üretime tanıklık eden işlik kalıntılar bulunmuştur. Son yıllarda antik çağda zeytincilik üzerine yapılan arkeolojik araştırmalar da etnoarkeolojik yöntemlerin kullanılması geçmiş toplumları anlama adına bilgilerimizi önemli oranda artırmaya başlamıştır. Bu bakımdan etnografik veriler ve Osmanlı tarihi belgelerinden faydalanılarak bu tezde Troas bölgesinde antik çağda nasıl bir zeytinyağı üretim şekli olduğu ve ne tür teknolojiler kullanıldığı etnografik verilerden de destek alınarak değerlendirilebilir. Bu şekilde antik çağdan son Osmanlı dönemine kadar zeytinyağı üretimi konusunda yaşanan devamlılık ve değişim konusunda da değerlendirmeler yapılabilmesi mümkün olacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
This master's thesis aims to examine the aspects of technology related to olive growing and olive oil production in the Troad, falling geographically into the Biga Peninsula in northwestern Turkey. The rural economy of the ancient Greek and Roman coastal cities of the Troad mainly depended on olive growing and olive oil production as was in most parts of the Aegean and the Mediterranean. Surface investigations conducted in various parts of the Troad revealed evidence for olive processing installations testifying the presence of olive oil production in the region that took mainly in a domestic level. Determining the technology related to olive oil production could be useful tool to increase our general knowledge of the role of olive growing the region's economy. Ethnoarchaeological research has recently become an important tool for archaeologists studying the aspects of olive oil production in the Aegean world. In this context, ethnographic data and Ottoman historical sources could help us to picture the aspects olive growing and olive oil production in the region. This approach in turn could be used to formulate hypothesis about the patterns of olive oil production in the region that was regarded as the Troad throughout the classical antiquity.