Menkıbe-i Fahr-i Kainat'ta dini ve kültürel unsurlar
Religious and cultural aspects in Mankabe-i Fahr-i Kainat
- Tez No: 433733
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KILINÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 245
Özet
Bu çalışmanın amacı, Menkıbe-i Fahr Kâinat adlı eserin menkabe geleneği içerisindeki yerini ve eserdeki dinȋ ve kültürel unsurları ortaya koymaktır. Çalışmada öncelikle menkabe türü ve menkabe geleneğinden bahsedilmiştir. Bununla menkabe türünün farklı yönleri ile anlatılması amaçlanmıştır. Çeşitli araştırmacıların görüşleri sayesinde konunun daha açık hale getirilmesi sağlanmıştır. Bunun yanında muhteva olarak başka türlerle ilişkisi üzerinde durulmuştur. Sonraki bölümde eserdeki dinȋ ve kültürel unsurlar ele alınmıştır. Bu sayede araştırmacıların daha kolay inceleme yapmaları sağlanmıştır. Bölümümün sonunda ele alınan kültürel unsurlar içerisinde sosyal ve ekonomik unsurlara değinilmiştir. Öte yandan eserin menkabe türü olmasından dolayı birçok dinȋ unsurları da beraberinde getirmiştir. Kutsal kitaplardan ve çeşitli motiflerden yararlandığı görülmektedir. Ayrıca kişi, yer, zaman ve eserin dili ve yapısından da bahsedilerek eserin tahlili yapılmıştır. Eserde geçen kişi, yer, zaman ve olayların tarihȋ gerçeklikle büyük oranda örtüştüğü görülmüştür. Son kısımda ise eserin transkripsiyonlu metni bulunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This research is prepared in order to enlighten the life Prophet Muhammed(p.u.h)through“Menkibe”tradition and uncover the points in folk literature in the study. In the research, first off all, telling the kinds of menkibe traditionand the aspects of this tradition is aimed. With the ideasof various researches, the clearance of the topic is enabled. Besides, the cohersion of this kind in context form ic also aimed. In the following part, the cultural and religious aspects are handled. Easy-search is possible for the researches. In the last chapter, cultural aspects, socio-economic aspects are also handled. Since it is a Menkibe style, religious aspects are included. The holy books and motiffs are used. The study also includes the research of place, time, language and structure of the study. It is coincided that the people, time and place are in accordance with story. There is thetranscriptional context of study in the end.