İlkokullarda sınıf okutan branş öğretmenlerinin, sınıf öğretmenliği alan ve meslek bilgilerinin yeterlik düzeyi
Occupational a dequency of the subject studies teachers who are wrrently working in the primary schools
  1. Tez No: 43374
  2. Yazar: OSMAN ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. AYTAÇ AÇIKALIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
ÖZET Eğitim örgütlerinin amaçlarının gerçekleştirilmesinde rol oynayan en önemli öge, öğretmenlerdir. Milli Eğitim Bakanlığı' nın, üniversitelerin sınıf öğretmenliği dışındaki programlarından mezun olanları, ilkokullarda sınıf öğretmeni olarak görevlendirmesi, örgütsel verim ve etkililiği azalttığı gibi, bireysel uyumsuzluk ve iş doyumu sorunlarını da ortaya çıkarmıştır. Branş öğretmenlerinin, hizmet öncesinde aldıkları eğitimin programları, sınıf öğretmenliği programı ile karşılaştırıldığında farklı olduğu görülmektedir. Bu farklılık, sözkonusu öğretmenlerin, uygulamada gerçekleştirdikleri öğretmenlik rollerini olumsuz etkilemektedir. Bunun sonucu olarak branş öğretmenleri, özellikle okul yöneticileri, ilköğretim denetçileri, veliler ve birlikte çalıştıkları sınıf öğretmenleri tarafından eleştirilmektedir. Araştırma probleminin çözümlenme aşamasında, yargısal verilerden çok olgusal verilere gereksinim duyulmuş, bu amaçla ilkokullarda sınıf okutan bir grup branş ve sınıf öğretmeni, a) öğretmenlik meslek bilgileri, b) alan bilgilleri bakımından, bir test aracılığıyla karşılaştırmıştır. Elde edilen verilerin çözümlenmesi sonucunda ; 1- İlkokullarda sınıf okutan branş öğretmenlerinin, öğretmenlik meslek bilgilerinin, sınıf öğretmenliği programından mezun- olan ilkokul öğretmenlerinden farklı olduğu denencesi reddedilmiştir. 2- İlkokullarda sınıf okutan branş öğretmenlerinin, alan bilgilerinin, sınıf öğretmenliği programından mezun olan ilkokul öğretmenlerinden farklı olduğu denencesi kabul edilmiştir. 3- ilkokullarda sınıf okutan asil branş öğretmenlerinin, öğretmenlik meslek ve alan bilgilerinin, stajyer branş öğretmenlerinden fazla olduğu denenceleri kabul edilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The most important element to implement the aims of the educational organization is teachers. Seing appointed of theachars who are not educated for a primary teacher by the Ministry of Education decreased the efficiency and effectiveness of the organization and exposed the lack of individual teacher's job satisfaction and their maladjustment. When the programme of the subject studies' theachers compare with the primary theacher training programme, the difference between them can be easily seen. This difference effects their teaching rolles of primary teachers negatively. As a result of this, subject stadies teachers are criticized by parents and the other teachers and educational supervisors and especially by school administrators. In analyzing level of the research problem, objective data are required rather than judicious data, in this respect a group of subject studies' and primary teachers are tested and compared with the consideration of a) their professional knowledge of teaching and b) their subject knowledge using a scale. Finally, according to the results by analyzing the data, following items for the subject studies' teachers who are currently working in the primary schools can be concluded : 1- Hypothesis : it is rejected that professional knowledge of teaching of subject studies' teacher is different from the primary teachers. 2- Hypothesis : It is accepted that subject knowledge of subject studies' teachers is different from primary teachers'. 3- Hypothesis : It is accepted that junior teacher have much professional knowledge of teaching than the senior ones.IV Problems that arise from the implementation of the decision which subject studies' teachers can be appointed as a primary taecher can be easily solved. However, this situation may hinder to improve the class teachers. When in - service training programmes are prepared in order to have them gained the requirements to become a primary teacher, particular and unfavorable conditions of subject studies' teachers should be regarded. This will contribute to the solutions of professional problems which the subject studies' teachers confronted