Borçlunun ödeme şartını ihlali suçu
The crime of violating the debtor's terms of payment
  1. Tez No: 754773
  2. Yazar: MEHMET EGE ÜZÜMCÜ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜNER HANDE ULUTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kamu Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İİK 111 ve İİK 340'ta düzenlenen borçlunun ödeme şartını ihlali suçu ülkemizde oldukça tartışılmış ve geneli hukukçu olmayanlar tarafından aleyhine pek çok görüş üretilmiştir. Aleyhe olan bu görüşlerin temel gerekçesi ise“borç için hapis yasağı”kuralına dayandırılmıştır. Bu tartışmalar üzerine bu suç hem somut norm denetimi yoluyla hem de bireysel başvuru yoluyla Anayasa Mahkemesi'nin önüne getirilmiş ve Anayasa Mahkemesi her iki başvuruyu da bu suçun Anayasa ve temel hak ve hürriyetlere uygun olduğu kanaatine vararak reddetmiştir. Aynı şekilde AİHM de borçlunun ödeme şartını ihlali suçundan ceza alan bir başvurucunun başvurusunda Türkiye'nin ilgili protokole taraf olmadığından bahisle ihlal kararı vermemiştir. Anayasa Mahkemesi ve AİHM her ne kadar bu şekilde kararlar verse de Yargıtay ve ilk derece mahkemeleri bu suçun uygulanmasını neredeyse imkânsız hale getirecek şartlar ortaya koymuş ve bundan dolayı yıllar içinde borçlunun ödeme şartını ihlali suçunun uygulaması kalmamıştır. Biz bu çalışmamızda öncelikli olarak bu suç tipini ve özellikle Yargıtay'ın ortaya koyduğu şartları inceledik. Ardından da iddia edildiği üzere borç için hapis yasağı kuralına aykırı olup olmadığını yukarıda verdiğimiz Anayasa Mahkemesi ve AİHM kararları ışığında inceledik.
Özet (Çeviri)
The crime of violating the debtor's terms of payment has been widely discussed in our country for a while and many opinions have been produced against it by people who have not received legal education. The basis of these negative opinions are generally based on the rule of“imprisonment for debt”. Upon these discussions, this crime was brought the Constitutional Court and the Court rejected both applications, considering that this crime was in accordance with the constitution and basic human rights. Likewise, the ECHR rejected the applications on the grounds that Turkey was not a member of the relevant protocol. Although, the Constitutional Court and the ECHR decided in this way, the Supreme Court and the local courts put forward conditions that would make it almost impossible to implement this crime and therefore, the violation of the debtor's payment terms has not been practiced over the years. In this study, we primarily examined this type of crime and especially the conditions laid down by the Supreme Court. Then, as alleged, we examined whether it is in violation of the prohibition of imprisonment for debt, in the light of the Constitutional Court and ECHR decisions we have given above.