Amerika Birleşik Devletleri'nin Ortadoğu'da oluşturduğu asimetrik hegemonya: 1990-2010
United States of America in the Middle East create asymmetric that hegemony: 1990-2010
  1. Tez No: 433755
  2. Yazar: FATİH ÇAM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜROL BABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Hegel'den bu yana analizi yapılmaya çalışılan insanlar arasındaki üstünlük kurma mücadelesi; siyasal ezici bir gücün varlığının tüm toplumu saran etkileri ilk toplumlardan beri gözlemlenmektedir. Toplumların birbiriyle giriştiği yaşam mücadelesi,“daha iyi yaşamak”olarak değişmiştir. İşte tam da bu noktada üstünlük kurabilmek, yok etmeye kadar varan dürtüler haline dönüşmüştür. Çalışmamızın genel çerçevesi; toplumlar arasında var olan bu çekişmenin, uluslararası ilişkiler doğasına yansımasının nasıl ve ne şekilde olduğunun anlaşılabilme çabasıdır. Bireyden başlayarak; toplum yapısına ve oradan da uluslararası ilişkiler düzlemine doğru yayılan bir eksende güç ve hegemonyayı kavramsallaştırabilmek ve bu kavramların, çalışmanın ana hattını oluşturan asimetri kavramı ile ilişkisi çerçevesinde Ortadoğu'da nasıl ve ne şekilde somutlaştığı incelendiğinde, Soğuk Savaş sonrası dönemde Amerika Birleşik Devletleri'nin Ortadoğu'daki mutlak üstünlüğü göze çarpmaktadır. Ekonomik ve siyasal olarak bütünleşen dünyada; küresel güçlerin bölgesel güçleri, bölgesel güçlerin de bölge içindeki diğer güçleri etkilediği göz önüne alındığında kademeli hegemonya yarışından bahsedebilir. Bu yarışta kendi üstünlüğünü sürdürülebilir bir düzleme yerleştirebilen hegemonik güç, diğeri üzerinde hâkimiyet kurmak yerine o ülkenin kendi manevra kabiliyetini sınırlamak isteyecektir. Soğuk Savaş sonrası dönemde Ortadoğu'da sahip olduğu güç ve hegemonyası ile akıllı güç olarak asimetrik üstünlük elde eden Amerika Birleşik Devletleri'nden ziyade, Ortadoğu'daki uygulama satıhının yarattığı etkiler olarak; bu asimetriden olumlu ya da olumsuz olarak etkilenen bölgesel ve küresel güçlerin varlığı da çok önemlidir. Amerika Birleşik Devletleri, bahsi geçen dönem ve bölgede yarattığı asimetri ile diğer güçlere göre güç yarışında daha öndedir. O nedenle karşılıklı dış politika analizinde ele edilecek verilerde de olduğu gibi bu öncülük Amerika Birleşik Devletleri'nin Ortadoğu'da manevra kabiliyetini de arttırarak Amerika Birleşik Devletleri'ne daha fazla olanak sağlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Between the people which had been tried to make an analysis since Hegel, by anticipating the effects of social and political overwhelming power in society as a concept of hegemony. That is to say, nomadic society's struggle to live with each other, has been changed to“live better”rather than“live”. At this very point, has become drives which targets to destroy in order to establish superiority. The general framework of the study that we want to investigate is the efforts to understand the reflection of the existing conflicts between society to the nature of international relations how and in which way. To conceptualize power and hegemony in an order starting from the perspective of an individual, structure of society and from there to international relations, to examine how and in which way these concepts are embodied in the Middle East in relation with the concept of asymmetry that creates the outline of the work, absolute superiority in the United States in the Middle East after the Cold War are outstanding. Economically and politically integrated world; if we assume that global powers influences the regional powers and the regional powers influences other powers in the region, it is mentioned that there is a the grade of hegemony competition in the global world. İn this race hegemonic power can place their superiority to a sustainable level, instead of establishing dominance over the other countries that will want to limit their ability to maneuver. Post-Cold War period, as intelligent power with his power and hegemony in the Middle East rather than the United States has been achieved asymmetric advantage, as the effects of the application surface in the Middle East; The presence of a positive or negative effect on the regional and global power of this asymmetry is also very important. United States, more is ahead in the race compared to other power with power asymmetry created in the aforementioned period and region. For hat reason, this provides more opportunities to lead the United States in the Middle East, increasing maneuverability in the United States as well as in data analysis will be addressed in bilateral foreign policy.