Borsa İstanbul' da (BİST) işlem gören demir çelik sektörü şirketlerinin finansal oranlar aracılığıyla 2009-2014 dönemlerinin analizi
Analysis of financial ratios of the companies trading on iIstanbul stock exchange (BIST) of companies steel and iron industry 2009-2014 period
- Tez No: 433758
- Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ATMACA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 198
Özet
Firmalarda finansal işlemlerden sorumlu yöneticilerinin temel görevi, işletmenin piyasa değerini yükseltmektir. Bu görevin yerine getirilebilmesi amacıyla finansal yöneticiler karlılığı ve riski dikkate alarak birçok karar almakta ve uygulamaktadırlar. Finansal analiz aracılığıyla finans yöneticileri, işletmenin faaliyet sonuçlarının, kaynaklarının yeterli düzeyde olup olmadığını, etkin bir şekilde kullanıp kullanmadığını, işletme kaynaklarının aktif varlıklara dağılış düzeyini, işletmenin amaçlarına ulaşıp ulaşmadığını belirleyebilmekte ve geleceğe yönelik tahminlerde bulunabilmektedirler. BİST' te hisseleri yer alan demir çelik sektörü şirketlerinin performanslarını ve mali başarısızlık riskini tespit etmek için güvenilir bir model geliştirmek Türkiye açısından önemlidir. Bu çerçevede, demir çelik şirketlerinin 2009- 2014 yılları itibariyle yayınlanmış yıllık bilanço, gelir tablosu, nakit akım tabloları verilerinden yararlanarak likidite oranları, mali yapı oranları, finansal yapı oranları ve karlılık oranları hesaplayarak performansları ortaya konulmuştur. İşletmelerin başarı veya başarısızlığının tespitinde ise Altman Z skoru kullanılmıştır
Özet (Çeviri)
The primary purpose of the financial executives is to improve the company to the highest market value. In order to achieve this purpose, the financial executives make many decisions and implement them by taking into account the risk and profitability.Financial executives can examine the company's operation performance, whether the resources are adequate and be using effectively, proposition of the assets on the enterprise resource, whether or not reaching its business objectives and also make projections for the company's future by looking through financial analysis.It is important for Turkey to aimed to reveal the performance of the companies trading on BİST in steel and iron industry and also to develop a trustworthy model to determine the risk of financial failure of the companies.In this context, the companies' performance is inspected by examining the companies' liquidity ratios, financial leverage ratios, disclosed financial leverage ratios and profitability ratios on the companies' annual balance sheets, income statements and cash flow data between 2009 and 2014.Altman Zscore is used for determination of the enterprises' success of failure.