İşletmelerde muhasebe bilgi sisteminin etkinliğinin değerlendirilmesi üzerine Çanakkale ilinde bir araştırma
A research study about the evaluation of effectiveness of accounting information systems in the businesses in the province of Çanakkale
  1. Tez No: 433757
  2. Yazar: EZGİ AKAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. METİN ATMACA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
Küreselleşme ve teknolojide yaşanan hızlı değişimler ile birlikte bilgi, işletmelerin rekabette ihtiyaç duyduğu en önemli unsur haline gelmiştir. İhtiyaç duyulan bilgiyi elde edebilmek için işletmeler çeşitli bilgi sistemlerinden yararlanırlar. Bu sistemlerden en önemlisi muhasebe bilgi sistemidir. Bu çalışmanın amacı, muhasebe bilgi sisteminin etkinliğini etkileyen unsurları ve muhasebe bilgi sisteminin etkinliğinin işletmeler üzerindeki etkisini belirlemektir. Bu kapsamda temel kavramlar ve muhasebe bilgi sistemi kavramı incelendikten sonra Çanakkale ili ve ilçelerinde faaliyet gösteren işletmeler üzerinde bir araştırma yapılmıştır. Araştırmada nitel veri toplama tekniği olan anket yönteminden yararlanılmıştır. Elde edilen veriler faktör analizi yöntemi ile incelenmiştir. Faktör Analizine göre, dört boyut ortaya çıkmıştır. Bu boyutlar; muhasebe bilgi sisteminin etkinliği, muhasebe bilgi sisteminin işletme kararlarına etkisi, muhasebe bilgi sisteminin işletme yönetiminin etkinliği üzerindeki etkisi ve muhasebe bilgi sisteminin muhasebe departmanlarının faaliyetlerine etkisidir. Bu boyutlara göre muhasebe bilgi sisteminin işletmelerdeki etkinliği ortaya konulmuştur. Bu çalışma sonucunda, muhasebe bilgi sisteminin işletmelerde yaş, eğitim ve çalışma süreleri değişkenleri üzerinde etkin olduğu sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Information has become one of the key elements of businesses that they need for competition with globalization and the rapid changes that occur in the field of technology. Businesses make use of various information systems to obtain the data that they need. The most important information systems among these systems is the accounting information system. The aim of this study is the identify the factors that affect effectiveness of accounting information systems. In this regard, following the examination of the concepts of basic concepts and accounting information systems, a research study over the businesses that operate in the Province of Çanakkale has been conducted. The study used quantitative research technique namely the survey. Obtained results have been processed by using factor analysis methods. Factor analysis has revealed four sub-dimensions. These are effectiveness of accounting information system, effects of accounting information system over the effectiveness of management decisions, effects of accounting information system over the effectiveness of administration of the business and effects of accounting information system over the operations of accounting departments. In this regard, effectiveness of accounting information system in the business has been put forward in the study. As a result of this study, accounting information system has been reached age, education and labor concluded that active on the variables of time in the business.