Doğal sayılarda işlemler konusunun öğretiminde matematiksel modelleme yönteminin öğrenci başarısına etkisi
The impact of the mathematical modeling method at teaching the subject of the process on natural numbers on the student success
  1. Tez No: 433816
  2. Yazar: MERVE MUŞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER ÇİLTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Matematik Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Eğitim sistemleri toplumların gereksinim duyduğu insan profilini karşılamak amacıyla nitelikli bireyler yetiştirmek için zamanla değişmek ve gelişmek zorundadır. Eğitim sistemlerinin gelişmesiyle okullarda uygulanan öğretim programlarının da değişip gelişmesi zorunlu hale gelmiştir. Öğrencilerin değişen yaşam koşullarını fark edebilmeleri, sorgulayıcı olmaları ve günlük hayat problemlerinin üstesinden gelebilmeleri öğretim programlarının en önemli amaçlarından biri olmuştur. Ülkemizdeki ortaokul matematik dersi öğretim programı da günlük hayatında matematiği kullanabilen, kavramların farklı temsil biçimlerini ve bunlar arasındaki ilişkilerin görülmesini mümkün kılan, öğrencilerin matematiksel ilişkileri keşfetmelerine olanak sağlayan, bilgi ve iletişim teknolojilerinden faydalanabilen bu teknolojiler yardımıyla, öğrencilerin modelleme yaparak problem çözme, iletişim kurma, akıl yürütme gibi becerilerinin geliştirilmesine yönelik bireyler yetiştirme vizyonu ile 2013 yılında revize edilmiştir (Milli Eğitim Bakanlığı-[MEB], 2013). Bu çalışmada, revize edilen ortaokul matematik dersi öğretim programında önemli bir yer tutan matematiksel modelleme yönteminin, ortaokul matematik dersi beşinci sınıf doğal sayılarda işlemler konusunun öğretiminde öğrenci başarısına etkisinin değerlendirilmesi amaçlanmıştır. Araştırmanın örneklemini, Erzurum'un bir devlet ortaokulunda beşinci sınıfta öğrenim gören, 44 öğrenci oluşturmaktadır. Yaş ortalaması 10 olan örneklemimizin A şubesinde 14 kız, 8 erkek; B şubesinde 12 kız, 10 erkek bulunmaktadır. Bu araştırmada, nicel araştırma yaklaşımı benimsenmiş olup ön test-son test kontrol gruplu yarı deneysel desen uygulanmıştır. Çalışmanın verileri açık uçlu 20 sorudan oluşan bir başarı testi ve görüş anketinden elde edilmiştir. Başarı testi verileri nicel betimsel istatistik yöntemi ve SPSS yardımı ile görüş anketi ise betimsel istatistik yöntemi ile değerlendirilmiştir. Araştırmanın uygulama aşamasında, doğal sayılarda işlemler konusunun öğretimi, deney grubu olan A şubesine günlük hayat problemleri ile kontrol grubu olan B şubesine ise öğretim programının öngördüğü şekilde gerçekleştirilmiştir. Ayrıca süreç içerisinde iki şubeye ön-test ve son-test olarak matematiğe karşı görüş anketi uygulanmıştır. Çalışmanın verileri analiz edildiğinde, deney grubundaki öğrencilerin kontrol grubu öğrencilerine nazaran daha başarılı oldukları ve görüş anketine verdikleri cevaplarla dersin daha eğlenceli, işlenen konuların daha kalıcı hale geldiğini belirtmişlerdir.
Özet (Çeviri)
Education systems have to develop and change over time to educate qualified individuals on the purpose of meeting the profile required by the society. By the development of education systems, change and development of curriculum that is being implemented in schools has been compulsory,too. It has been one of the most important objectives of the curriculum that students are interrogator, can recognize the changing living conditions and overcome daily problems. In 2013 mathematics curriculum in secondary school in our country has been revised with vista for educating individuals who can take advantage of knowledge and communication technology, develop skills such as solving problem by modeling, communicating,reasoning by the help of this technology, discover mathematical relationship, see the different representation forms of notions and relationship between them, use mathematics in daily life. In this study the evaluation of the impact of mathematical modeling method that has an important place in the revised mathematics curriculum in secondary school on student success at teaching the subject of processes on natural numbers at fifth grade in secondary school has been aimed. Forty-four students studying in the fifth grade at a state secondary school in Erzurum form the sample of the research. In the class A of the sample there are 14 girls, 8 boys and in the class B there are 12 girls, 10 boys whose average age is 10. In this research quasi-experimental design including pretest-posttest control group has been used by adopting quantitative research approach.The data of the study has been obtained from opinion survey and achievement test including 20 open-ended questions. The data of achievement test has been evaluated by the quantitative descriptive statistical method and SPSS and the opinion survey has been evaluated by the descriptive statistical method. In the implementation phase of the research , teaching subjects of processes on natural numbers has ben performed with daily life problems in the class A that is experimental group while performed as predicted in the curriculum in the class B that is control group. Also in this process opinion survey has been performed as a pretest and posttest towards mathematics for both classes.When the data of the study has been analysed it has been stated that the students in the experimental group are more successful compared to the control group and the lessons are more fun, the subjects are more permanent.