Aile ve dini rehberlik bürosu görevlilerinin karşılaştıkları psikososyal sorunlara yaklaşımlarının dini danışmanlık ve rehberlik açısından değerlendirilmesi
An evaluation of psychosocial problems faced by employees in family and religious guidance bureau according to pastoral counseling and guidance terms
  1. Tez No: 433840
  2. Yazar: YASEMİN ANGIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NURULLAH ALTAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırmada Diyanet İşleri Başkanlığı Aile ve Dini Rehberlik Bürolarına danışanlara yönelik yürütülen hizmetin içeriği, dini danışmanlık ve rehberlik zemininde ele alınmaktadır. Araştırmanın temel amacı, çeşitli boyutları olan sorunların getirildiği bu bürolarda gerçekleşen yardım ilişkilerini dini danışmanlık ve rehberlik açısından incelemektir. Bu çalışmada nitel araştırma modellerinden olan doküman inceleme yöntemi kullanılmıştır. Araştırmaya kaynaklık eden veriler, ülke genelinde bulunan Aile ve Dini Rehberlik Bürolarına, 2014 yılının ilk 10 ayında başvuran kişilerin yönelttiği soruların yansıtıldığı kartekslerden ve kaynak taramasıyla elde edilen dokümanlardan sağlanmıştır. Bu veriler içeriğine göre analiz edilerek incelenmiş ve yorumlanmıştır. Bu doğrultuda, Aile ve Dini Rehberlik Bürolarında telefonla veya yüz yüze gerçekleşen görüşmelerin bir kısmına doğrudan temas edilerek, danışmanlık uygulamaları mercek altına alınmış ve büro görevlilerinin, dini içerikli psikososyal sorunları olan danışanlara yönelik yaklaşımları danışmanlık ilkeleri açısından değerlendirilmiştir. Araştırmanın sonucunda büro görevlilerinin, ideal bir danışma süreci için gereken bilimsel ve sistemli altyapıya sahip olma konusunda yetersiz kalabildiklerini gösteren bulgulara ulaşılmıştır. Ortaya çıkan bulgular ışığında, söz konusu bürolarda yürütülen dini danışmanlık ve rehberlik hizmetinin, bu bürolarda istihdam edilen personelin donanımı ve bazı dış şartlar açısından yeniden yapılandırılmasına ihtiyaç duyulduğu kanaati oluşmuş ve bu doğrultuda çeşitli önerilere yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study investigates the content of the services provided by the Family and Religious Guidance Bureau of Presidency of Religious Affairs according to pastoral counseling and guidance terms. For this aim, the consultancy services offered at this office were evaluated in respect of pastoral counseling and guidance terms. Document analysis method was used in this study. The sources of data used in this study were obtained from the literature and the questions asked to the Family and Religious Guidance Offices throughout the country in the first 10 months of 2014. The obtained data were analyzed and interpreted according to the contents. In this context, approaches to clients of counseling practices were scrutinized and evaluated in terms of counseling desk attendant principles. As a result it can be said that the bureau officials were not sufficient to show that they have an ideal infrastructure for scientific and systematic consultation process. Results obtained in this study have shown that the ongoing religious counseling services provided by these offices and staff are not adequate and needs to be improved. Therefore, some useful suggestions were devoted for adequate consultation processes.