Üniversite öğrencilerinde okul tükenmişliği ile psikolojik yardım ihtiyacı arasındaki ilişkinin incelenmesi
The analysis of the relation between school burnout and the need for psychological help of university students
- Tez No: 433839
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Psikoloji, Education and Training, Psychology
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu araştırmada üniversite öğrencilerinde okul tükenmişliği ile psikolojik yardım ihtiyacı arasındaki ilişkiler incelenmiştir.Araştırmada ilişkisel tarama modeli kullanılmıştır. İlişkisel tarama modelleri iki veya daha fazla değişken arasındaki ilişkilerin betimlendiği ve derinlemesine analiz edildiği araştırmalardır. Araştırmada okul tükenmişliği ile psikolojik yardım ihtiyacı arasındaki betimsel ve yordayıcı ilişkiler incelenmiştir. Çalışma grubunun seçiminde uygun örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Bu amaçla araştırmanın çalışma grubunu Atatürk Üniversite'sinde öğrenim görmekte olan 812 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Maslach Tükenmişlik Envanteri-Öğrenci Formu, Psikolojik Yardım İhtiyacı Belirleme Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan Kişisel Bilgi Formu kullanılmıştır. Araştırmanın sonuçlarına göre ilgili bulgular aşağıda belirtilmiştir. Araştırmada; okul tükenmişliğinin ve psikolojik yardım ihtiyacının cinsiyet, akademik başarı düzeyi, barınma yerlerine ve fakülte değişkenlerine göre anlamlı farklılaşmalar gösterdiği tespit edilmiştir. Okul tükenmişliği ile psikolojik yardım ihtiyacı arasındaki ilişkileri ortaya koymak amacıyla uygulanan analizler sonucunda; okul tükenmişliği ile psikolojik yardım ihtiyacı arasında pozitif yönlü ve anlamlı ilişkiler olduğu tespit edilmiş, okul tükenmişliğinin psikolojik yardım ihtiyacının anlamlı bir yordayıcısı olduğu saptanmıştır. Araştırmadan elde bulgular doğrultusunda, okul tükenmişliğinin psikolojik yardım ihtiyacı için önemli bir etken olduğu ve okul tükenmişliği ile psikolojik yardım ihtiyacının ilgili değişkenlere göre anlamlı farklılaşmalar gösterdiği söylenebilir.
Özet (Çeviri)
In this study the correlations between school burnout and need for psychological help in university students are examined.The relational screening model has been used in this study. The relational screening models are the studies in which two or more variants' correlations are described and analyzed deeply. Descriptive and predictive relationships between school burnout and need for psychological help were examined in this study. For chossing the study group convenience sampling method has been used. For this purpose, the study group of this research is consist of 812 students who study at Atatürk University. As data collecting tools, Maslach Burnout Inventory – Student Scale, Need for Psychological Help Scale and Personal Information Forms which has been developed by researcher have been used. According to the research results concerned findings are listed below. In the research; it is determined that school burnout and need for pyschological help show meaningful differentiations according to sex, academic achievement, housing condition and faculty. As a result of analyzes which was used to reveal the correlation between school burnout and need for pyschological help and; it is determined that there are positive and significant correlations between school burnout and need for pyschological help and it is determined that school burnout is a significant predictor for need for pyschological help. According to the findings of the research, it could be said that school burnout is a significant determinant factor for need for pyschological help and school burnout and need for pyschological help show significant differentiations in terms of concerned variants.