Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği ile Sınıf Öğretmenliğinde öğrenim gören öğrencilerin akademik öz-yeterlik algılarının karşılaştırılması (Ordu ili örneği)
Comparison of academic self-sufficiency perceptions on the department of Primary Teaching and the department of Physical Education and Sport Teaching, example of Ordu province
  1. Tez No: 433851
  2. Yazar: AHMET İSLAM
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN TOZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Spor, Education and Training, Sports
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Bu araştırmanın amacı, Ordu Üniversitesinde öğrenim görmekte olan Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümü ile sınıf öğretmenliği bölümünde öğrenim görmekte olan öğrencilerin akademik öz yeterlik algılarının karşılaştırılmasıdır.Betimsel türde tarama modeli kullanılan araştırmanın hedef kitlesini Ordu Üniversitesinde 2015-2016 eğitim-öğretim yılında Eğitim Fakültesi ve Beden eğitimi ve Spor Yüksek Okulunda öğrenim görmekte olan lisans öğrencileri oluşturmaktadır. Araştırmanın örnekleminde toplam 202 öğrenci çeşitli değişkenler acısından incelenmiştir. Araştırmanın verileri; araştırmacı tarafından geliştirilen Demografik Bilgi Formu, Jerusalem ve Schwarzer (1981) tarafından geliştirilen Yılmaz, M., Gürçay, D. ve Ekici, G. (2007). Akademik Öz-yeterlik Ölçeğinin Türkçe'ye uyarlanarak geçerlik ve güvenirlik çalışması yapılan Akademik Öz-yeterlilik Ölçeği ile toplanmıştır. Araştırmada elde edilen veriler SPSS 16 paket programında çözümlenmiştir. Verilerin analizinde öncelikle, ankete katılan öğrencilerin anket formlarında yer alan tüm sorulara verdikleri cevapların Sayı (N) analizi yapılarak hem Sayı (N) değerleri (N) hem de % Sayı (N) değerleri hesaplanmıştır. Hesaplanan Sayı (N) değerleri belirlenen değişkenler arasındaki ilişkileri inceleyebilmek amacıyla T Testi, Ki-Kare Testi ve Anova ile istatistiksel olarak değerlendirilmiştir Bu araştırmada, Sınıf öğretmenliği ile Beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümünde öğrenim gören öğretmen adaylarının, cinsiyet, bölüm, ailenin yaşadığı yer, mezun olunan lise ile seçtiği bölümdeki memnuniyet durumuna göre akademik öz-yeterlilik algılarının arasında anlamlı bir farklılığın olduğu, anne ve baba eğitim durumu, ailenin aylık gelir durumu ve memnuniyet durumu arasında ise anlamlı bir farklılığın olmadığı ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
The purpose of this research is comparison of perceptions of students' academic self-sufficiency, in the department of physical education and sports teacher, the department of teacher at the University of the Ordu. Descriptive types of survey the target group of the research model used Ordu University in the academic year 2015-2016 faculty of education and Ordu University of physical education and Sports section interviewers students undergraduate students now constitute. The sample of the survey is a total of 202 students explored in terms of several variables. The survey data; developed by researchers, Demographic Information Form, Jerusalem and Schwarzer (1981) developed by Yılmaz, M., Gürçay, D. and Ekici, G. (2007). Academic self-efficacy Scale adapted to Turkish, validity and reliability study, Academic Self-sufficiency Scale with were collected. The data obtained in the research, SPSS 16 package program have been resolved. The analysis of the data, first surveyed in the questionnaire of the students gave answers to all questions Number (N) analysis by performing, number (N) values (N) and % (N) values were calculated. Calculated Number (N), the relationships between the variables specified values in order to see the T-test, Chi-square and Anova statistically evaluated. In this research, studying the class teacher candidates with Studying in the Department of physical education and sport teacher candidates, gender, section, The family lives graduated high school type with graduated high school, according to the State of satisfaction in the section selected with the type of academic self-sufficiency is a meaningful difference between perceptions have been identified. Parents education, family monthly income status and satisfaction is not a meaningful difference between the situation that has emerged.