Sağlık Yüksekokulu öğrencilerinde duygusal zeka ile meslek algısı ilişkisine yönelik bir alan araştırması
A field research on the relationship between perception of occupation and emotional intelligence of the students in the Health College
  1. Tez No: 433857
  2. Yazar: GÜRCAN ZORLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYGÜL YANIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Sağlık Kurumları Yönetimi, Education and Training, Health Care Management
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırklareli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sağlık Kurumları İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu çalışma; Kırklareli Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu öğrencilerinin duygusal zeka ve meslek algıları arasındaki ilişkileri incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak planlandı ve gerçekleşti. Araştırmanın evrenini Kırklareli Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu 2015-2016 eğitim-öğretim yılında öğrenim gören 949 öğrenciden oluşmaktadır. Verilerin toplanmasında; öğrencilerin sosyo demografik özelliklerini içeren bir anket formu, Duygusal Zeka Değerlendirme Ölçeği ve Meslek Algısı Ölçeği kullanıldı. Verilerin analizi; SPSS 18.0 for Windows paket programında %95 güvenle yapıldı. Elde edilen veriler sonucunda, öğrencilerin yaş ortalamasının 20,11+1,65 olduğu, %82,3'nün kız öğrenci ve %17,7'sinin erkek öğrenciden olduğu saptandı. Öğrencilerin duygusal zeka toplam puan ortalaması 134,2±29,9, meslek algısı toplam puan ortalaması 115,5±24,0 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
This study is planned and applied as a determiner to analyze the relationship between perception of occupation and emotional intelligence of the students in the Health College. 949 students who are studying at Kırklareli University Health College in 2015-2016 academic year construct the universe of the research study. In order to collect the data, a questionnaire form including sociodemographic qualities of, emotional intelligence assessment scale and perception of occupation scale were used. Data was analyzed with the SPSS 18.0 statistics software package with 95% confidence. As a result of the data obtained it is determined that the age average of the students is 20,11+1,65 with %82,3 girl and %17,7 boy students.