Sirderya boyundaki IX-X. yüzyıllarda Oğuz şehirciliği (Yengi kend ve Farab örneğinde)
IX X'th century Oghuz urbanism ġn the around of jaxartes (iIn the example of Yengi kend and Farab)
- Tez No: 433867
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYŞE ATICI ARAYANCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hitit Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 244
Özet
Bu çalışmamızda IX-X.yy‟lar arasında Sirderya nehri çevresinde yaşamış olan Oğuz boylarının şehirleri ve maddi kültür yapıları incelenmiştir. Araştırma süresince Sirderya havzasından elde edilen arkeolojik veriler ve birincil el kaynaklar, dönüşümlü ve kapsamlı olarak ele alınmıştır. Bununla birlikte Türklerde şehirciliğin tarihi süreçleri, Sirderya havzasının VII-X.yy‟lar arasındaki sosyo ekonomik durumu, bölgeye ait oykonomik, topografik ve lokalizasyon çalışmalarının araştırılması, Sirderya Oğuz boylarının etnogenes süreçleri ve bölgede Sirderya Oğuzlarına ait şehirlerden günümüze kadar ulaşan sözlü ve yazılı rivayetlerin tespiti ve tahlilleri gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this work, we evaluated the cities and materiallives of Oğuz tribe salongn the Jaxartes (Syr Derya) River in IX-Xth centuries, based on the archeological data obtained during there search we conducted in the Jaxartes Basin, and the first and resources interchangibly. During our study, we condected a work on the determination and analysis of the historical phases of urbanization among the Turcs, the socio-economical state of the Jaxartes Basin during VII-X‟th centuries, the oyconomik, topographic and localization works about the region, the ethno-genesis of the Syr Derya Oğuz tribesand oral and written tradition from the Syr Derya Oğuz people thatre ached to our day