Modeling the project management performance of construction firms
İnşaat firmalarının proje yönetim performansının modellenmesi
- Tez No: 433944
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BELİZ ÖZORHON ORAKÇAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 238
Özet
İnşaat sektörü proje bazlı ve karmaşık bir sektör olması nedeniyle inşaat projelerinin etkin yönetimi çözüm odaklı proje yönetim uygulamarını ve stratejilerini barındırmak zorundadır. Bu nedenle, inşaat projelerinin yönetim performanslarının belirlenmesi büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmanın temel amacı Türk inşaat firmalarının inşaat projelerindeki proje yönetim performanslarının belirlenmesi amacıyla bir proje yönetim performans modeli geliştirmektir. Bu amaçla, proje yönetimi performansının ölçülmesine yönelik proje yönetim enstitüsünün (PMI)“Proje Yönetimi Bilgi Birikimi Kılavuzu”nda (PMBOK Guide) belirtilen 14 temel bilgi alanı baz alınarak bu alanlara dair inşaat sektörüne özgü alt parametreler geliştirilmiş ve bu bilgi alanlarının proje yönetim performansı üzerindeki etkileri araştırılmıştır. Ayrıca proje yönetim performansına dair temel göstergeler belirlenmiştir. Performans ölçümüne yönelik toplamda 63 adet inşaat sektörünü baz alan alt parametre belirlenmiştir. Bu sayede geliştirilen model ile bilgi alanlarının proke yönetimi performansı üzerindeki etkileri ile bu bilgi alanlarının kendi aralarındaki ilişkiler araştırılmıştır. Bu kapsamda bir anket çalışması hazırlanmış ve toplamda 121 farklı projeye ait veri toplanmıştır. Bu veriler yapısal denklem modeli (YDM) ile incelenmiş ve modelin geçerliliği araştırılmıştır. Yapılan analiz sonuçlarına göre proje entegrasyon, iletişim, iş güvenliği, risk, insan kaynakları, finans ve maliyet yönetimi bilgi alanlarının performans üzerinde direk etkileri olduğu belirlenmiştir. Bunun yanında proje kapsam ve zaman yönetiminin de diğer bilgi alanları üzerinden performans üzerinde dolaylı etkileri gözlemlenmiştir. Bu çalışmanın bulgularının inşaat sektöründe faaliyet gösteren küçük, orta ve büyük ölçekli inşaat firmalarının proje yöneticilerinin inşaat projelerinde daha yüksek başarı elde etmeleri için yönetim faaliyetlerine katkıda bulunması beklenmektedir.
Özet (Çeviri)
Construction industry is a complex and fragmented industry. Therefore, well-set project management practices and strategies are needed. For the successful management of construction projects, determination of project management performance is essential. Within this context, this research aims at proposing a project management performance model to measure project management performance of construction fi rms. In this respect, construction-specific determinants of project management performance are developed based on the fourteen knowledge areas as set by the PMBOK Guide. Moreover, indicators of performance are also determined. The proposed model comprises 63 parameters associated with performance. The model is composed based on constructing the interrelations among the knowledge areas and the impact of those on project management performance. To test the validity of the proposed measures, a questionnaire survey was designed and administered to construction professionals. 121 responses were collected from different construction projects. The data collected was analyzed using structural equation modeling to assess model reliability. Based on the analysis results, it was found that project integration, communications, safety, risk, human resource, financial, and cost management have direct whereas scope and time management have indirect and significant effect on performance. On the other hand, the effects of project claim, environmental, quality, procurement, and stakeholder on performance were not found signi ficant. Furthermore, the relation between project cost and quality management was also found insignifi cant. This research is expected to help construction project managers devise and implement strategies and develop actions to improve project success.