The fragility curves for low-rise reinforced concrete buildings in libya
Libya'daki az katlı betonarme binalar için kırılganlık eğrileri
  1. Tez No: 800212
  2. Yazar: MAJDİ ABU ZEYAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HALE ERGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 83
Özet
Son yüzyılda inşaat malzemelerindeki büyük gelişme ile insanlar kendileri için sağlam yapılar yapılmasını sağlacak şekildebetonarme kullanmışlardır. Bu yapılar, rüzgar, yağmur, kar, vb. doğal olaylarına karşı dayanıklıdırlar. Deprem etkisi için, bu evlerin yıkılmayı tolere edecek ve daha sonra hasar görmesini ve can kaybını önleyecek şekilde tasarlanması dikkate alınmalıdır. Bu çalışmada, depremin çoklu değerleri altında farklı seviyelerde hasar yüzdesini ölçebileceğimiz bir yöntem geliştirmek için yeni bir teknik kullanılmıştır. Bu yöntem, hedef evler için doğrusal olmayan analiz kullanılarak oluşturulabilen ve bu evler için itme eğrisini oluşturan kırılganlık eğrisi olarak adlandırılır. Ayrıca, hesaplanan kırılganlık eğrisi, depremin belirli bir seviyesinden kaynaklanan hasar yüzdesini tahmin ederek bu evlerin değerlendirilmesine yardımcı olabilir; deprem etkisi dikkate alınarak tasarım için yeni konut yönetmeliğine yeni parametreler eklenmesi sağlanabilir. Birinci bölümde, geçmiş yıllarda Libya'da meydana gelen ve sıkışıp kalan deprem tarihi, kapsamı ve arka planı hakkında bilgi verilmiştir. Bu bölüm, Libya bölgesi sismatik olarak tanımmış ve depremler açısından ne kadar aktif olduğunu daha fazla detaylandırılmıştır. Buna ek olarak, bu depremlerin bir kısmı bölgede can veya mal kaybı olarak önemli hasarlar bırakmıştır. Bu bilgi, bu çalışma için çok önemli bir ihtiyacı temsil etmektedir. İkinci bölümde, yıllar içinde geliştirilen malzemeler de dahil olmak üzere Libya'da var olan binaların tarzı gösterilmektedir. Bu bölümde, meydana geldiğinde deprem hasarlarına maruz kalacak yapı tiplerinin bilinmesi gerekmektedir. Üçüncü bölümde, kırılganlık eğrisinin hesaplanması ve hasar tahmininin metodolojisi açıklanmıştır. Kırılganlık eğrisini ve farklı hasar seviyelerini hesaplamak için hazus tanımı ve kodu. Kırılganlık eğrisinin hesaplanması, SAP2000 yazılımı kullanılarak hesaplanan itme analizi sonucuna bağlıdır. Dördüncü bölümde, bu çalışmada kullanılan yapı örneği tanımlanmaktadır. Yüklerin tanımı ile birlikte katların boyutları ve özellikleri ile kat sayısı. Bu çalışmada, Libya'da yerel halk tarafından çoğunlukla konut amaçlı kullanılan iki tip bina ele alınmıştır. Bu iki binayı modelledikten ve yükleri, mafsalları ve malzeme ayrıntılarını tanımladıktan sonra, örnek olay binası için itme veya kapasite eğrisini bulmak için doğrusal olmayan analiz çalıştırılmıştır. Kapasite eğrisini hesapladıktan sonra, hazus kodunu kullanarak, meydana gelen yer değiştirmeyle ilgili binanın hasar yüzdesine dayalı olarak tahmini kırılganlık eğrisi çizilmiştir. Son bölümde, spektral ivmede verilen bölgede yaygın olarak meydana gelen olağan maksimum deprem için, kapasite eğrisi ile talep eğrisinin kesiştiği noktada performans
Özet (Çeviri)
In the last century with the huge development in building materials, people used reinforced concrete to provide strong buildings for themselves. These buildings can stand against nature phenomena such as winds, rain, snow, etc. For the effect of earthquakes, these buildings must be considered during design to tolerate collapse and avoid damage and lives. This study uses a new technique to develop a method that can measure the percentage of damage under earthquake motion. Using nonlinear analysis for target buildings and generating push-over curves for these houses to generate earthquake_based fragility curve. Moreover, the calculated fragility curve can help to evaluate these buildings by estimating the percentage of damage caused by a certain level of the earthquake, which leads also to help the designers to review the way to enhance the seismic performance of these buildings, as well as adding new parameters in future building code for design taking into consideration earthquake affect. The first chapter discusses the background and scope of the earthquake history in Libya over the years. This chapter define the region of Libya seismically and describe its activity regarding earthquakes. In addition to that, some of these earthquakes caused damage to the region through loss of lives or properties. This information represents the importance of this study. In the second chapter, the style of the buildings in Libya is shown including materials that have been developed over the years. In this chapter, it is necessary to know the type of structures that will be exposed to the effects of earthquakes when they occur. In the third chapter, the methodology of measuring the fragility curve and estimating damage is described. Definition of FEMA HAZUS loss estimation methodology for calculating the fragility curve, and the different levels of damage. The calculation of the fragility curve depends on push-over analysis results which are calculated using software SAP2000. In the fourth chapter, the description of this study case's building is given. The dimensions and properties, as well as the number of stories and the definition of loads. In this study, two types of buildings are primarily used by locals in Libya for residential buildings. To determine a push over or capacity curve for the case study building, we model the two buildings and define loads, hinges, and materials' details. After calculating the capacity curve, using FEMA HAZUS loss estimationmethodology to generate the estimated fragility curve based on the damage percentage of the building related to corresponding drifts. The performance point can be calculated at the intersection of capacity curve and demand curve for the common maximum earthquake in the region given by the spectral acceleration. Using the calculated spectral displacement at the performance point caused by the maximum earthquake in a region, we can estimate the percentage of damage to the building.