Building information modeling (BIM) implementations in the turkish construction industry
Türk inşaat sektşörşünde yapı bilgi modellemesi (YBM) uygulamaları
  1. Tez No: 433946
  2. Yazar: UĞUR KARAHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. BELİZ ÖZORHON ORAKÇAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
inşaat sektörü, ulusların ekonomisinde her zaman büyük bir öneme sahip olmuştur. inşaat projelerinde, isverenin proje kalitesinin artırılması, maliyetlerin azaltılması ve sureçlerin hiızlandırılması için yaptıggı baskılar, yapı bilgi modellemesini insaat firmalarının rekabetçi avantajı için en onemli kaynaklardan biri haline getirmistir. Çalısma YBM projelerinin basarıyla tamamlanmasına katkıda bulunan kritik basarı faktörlerini (KBF) belirlemeyi amaçlamaktadır. Bu sebeple hem ozel sektor hem de kamu katılımcılarına yonelik bir anket formu tasarlanmıstır. Anket üç bolümden olusmaktadır; ilk iki bülum genel bilgiler ve KBF'ler, uçünçü bölümu ise projeye ozel sorular içermektedir. Gonderilen 244 anketten seksenbir tanesine geçerli yanıt verilmistir. Toplanan verilere dayanarak, Türkiye'deki YBM projeleri için 16 potansiyel KBF'lerin bagil onemi inçe-lenmistir. Sonuçlar en onemli uç faktorün“nitelikli personel durumu”,“etkili liderlik”ve“bilgi ve teknoloji kullanilabilirliği”olduğunu güstermektedir. Faktor analizi 16 KBF için uygun grup baslıklarının: insan ile ilgili, faktorler, sanayi ile ilgili faktorler, proje ile ilgili faktorler, politika ile ilgili faktorler ve kaynak ile ilgili oldugunu gostermistir. Bu çalısmanın amaçı, insaat sektöründe YBM uygulamalarını inçeleyerek belirlenen parametreler ile geleçek projelerin basarısına ısık tutmaktır. Bu kapsamda en uygun parametreler olan“itiçi guçler”,“katalizorler”,“engeller”,“girdiler”,“faydalar”ve“etkileri”belirlemek için, detaylı bir literatur arastırması yapılmıstır. Toplam 11 vaka inçelenmiçs ve bulgular rapor edilmiçstir. Bu ççalıçsmanın, Tuürk inçsaat sektüoruündeki firmaların YBM farkındalıgğına katkı sağglaması beklenmektedir ve uzun vadeli stratejilerinde yardımcı olacaktır.
Özet (Çeviri)
The construction industry has always been highly signicant for the national economy. Due to increasing pressures from clients to improve quality, reduce costs and speed up construction processes, Building Information Modeling (BIM) can be a key source of competitive advantage for construction companies. This study is investigates the critical success factors (CSFs) of successful BIM implementation. A questionnaire survey is designed and administered to both public and private sector participants. The questionnaire consists of three parts; the first two parts deal with the general information and CSFs and third part with project specific questions. Eighty-one respondents provided valid responses out of 244 questionnaire forms sent out. Based on the collected data, the relative importance of 16 potential CSFs for BIM projects in Turkey is examined. The results show that the three most important factors are: \availability of qualified staff“, \effective leadership”, \availability of information and technology". Factor analysis indicated that proper factor groupings for the 16 CSFs are: human related factors, industry related factors, project related factors, policy related factors and resource related factors. Another objective of this research is to examine the application process of BIM in the construction sector with the parameters set out to shed light on the success of future projects. In order to achieve this, an extensive literature survey was conducted to find the most appropriate components including the drivers, enablers, barriers, inputs, benefits, and impacts. A total of 11 cases were investigated and findings have been reported. Proposal of such a framework has considerable contributions to increasing BIM awareness of companies in Turkish construction industry and thereby assisting their on long-term strategies.