Identification of interferon regulatory factor 4 (IRF4)-interacting proteins in melanoma cell lines
Interferon regulatory factor 4 (IRF4)'ün melanoma hücre hatlarındaki etkileşim partnerlerinin belirlenmesi
- Tez No: 433980
- Danışmanlar: DOÇ. NEŞET CEVDET TOLGA EMRE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
IRF4, interferon regulatory factor ailesinden bir transkripsiyon faktördür. IRF4, daha once sadece B-hücresi gibi bağışıklık hücreleri ve malignansileriyle ilişkilendirilmiştir. Ancak son zamanlarda, bağışıklık hücresi olmayan adiposit ve melanosit gibi hücre tiplerinde de IRF4 ekspresyonu gözlemlenmiştir. IRF4 proteinin melanosit ve melanoma hücrelerindeki ekspresyonu, bizi IRF4 proteinin melanoma hücreleri üzerindeki etkisini araştırmaya yönlendirdi. Proteinler hücredeki fonksiyonlarını yerine getirmek için başka proteinlerle etkileşim içine girerler. IRF4'un da bağışıklık hücrelerinde tanımlanmış bir çok etkileşim partnerleri bulunmaktadır; özellikle ETS ailesine ait transkripsiyon faktörleriyle olan etkileşiminin B hücresi malignansilerinde önemli bir role sahip olduğu gözlenmiştir. IRF4'ün melanoma hücrelerindeki etkileşim partnerleri henüz tanımlanmamıştır ve bunların tanımlanması IRF4'ün melanoma progresyonu üzerindeki etkisine de ışık tutacaktır. Bu amaçla, biz de Tandem affinity purification (TAP) ve BioID metodlarını kullanarak IRF4 ile etkileşime giren proteinleri tanımlamayı amaçladık. TAP ve BioID metodları ile elde edilen kütle spektrometresi dataları sonucunda tanımlanan IRF4'ün muhtemel etkileşim partnerlerinin çoğunun RNA'nın işlenmesi ve RNA uçbirleştirme fonksiyon- larında görev alması IRF4'ün de böyle bir fonksyionu olabileceğini göstermektedir; ancak böyle bir çıkarım yapabilmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç vardır. TAP ve BioID metodları sonucunda kütle spektrometrisinden elde edilen proteinlerden ikisi, IRF4 ile etkileşimlerinin konfirmasyonu için başka çalışmalarda kullanılmıştır ve bunlardan bir tanesinin SKMEL28 melanoma hücre hattında IRF4 ile etkileşimi TAP ve BioID metodlarına ek olarak başka metodlarla da gösterilmiştir. Bu transkripsiyon faktörü IRF4'ün yeni bir etkileşim partneridir ve daha once başka çalışmalarda gösterilmemiştir.
Özet (Çeviri)
IRF4 is a member of interferon regulatory factor family of transcription factors. Previously, IRF4 was shown to have regulatory roles in immune cells and B-cell malignancies. In addition, IRF4 was recently shown to be expressed in cells other than immune related cells; such as adipocytes and melanocytes. Its expression in melanocytes and certain melanoma cell lines guided us to investigate the role of IRF4 in melanoma. Proteins interact with other proteins in the cells to function properly. There are many identified interaction partners of IRF4 in immune cells and especially the interaction of IRF4 with some members of ETS family transcription factors was observed to have a critical role in B-cell malignancies. However, interaction partners of IRF4 are not identified in melanoma cell lines; identification of these proteins might shed a light on the role of IRF4 in melanoma cell progression. For this purpose, we used Tandem affinity purification (TAP) and BioID methods to identify the interaction partners of IRF4. The candidate IRF4-interacting proteins identified with mass spectrometry data from TAP and BioID, are mostly involved in pre-mRNA processing and splicing, suggesting a role for IRF4 in these processes; yet further studies should be conducted to conclude the role of IRF4 in pre-mRNA processing and splicing. Two of the proteins, obtained from the mass spectrometry data of TAP and BioID, were studied further to validate their interaction with IRF4 and one of them was shown to interact with IRF4 in SKMEL28 melanoma cell line via other methods in addition to TAP and BioID. This transcription factor is a novel interaction partner of IRF4, which was not shown to be correlated with IRF4 in other studies.