NLRC3: A new player at the crossroads of inflammasome regulation, cell proliferation and immune tolerance
NLRC3: Enflamazom denetimi, hücre çoğalması ve immün ayrıcalık yolaklarının kesişimindeki yeni üye
- Tez No: 433979
- Danışmanlar: PROF. DR. NESRİN ÖZÖREN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
NLR protein ailesi ödemi (enflamasyonu) denetleyen sitoplazmik almaçlardır. Cryopyrin gibi bazı NLR'ların enflamazom adı verilen kompleksler oluşturduğu ve patojeni tanıyıp enflamasyonu tetiklerken; aileyi oluşturan diğer NLR'ların görevi tam olarak bilinmemektedir. Bu az araştırılmış üyelerden biri olan NLRC3'ün, T hücresi aktivasyonunu baskıladığı, NFkB yolağını susturduğu ve STING'e bağlı sitokin salınımını olumsuz etkilediği belirlenmiştir. Bu tez kapsamında, NLRC3'ün Cryopyrin enflamazomunun düzenlenmesi, hücre çoğalması ve immün tolerans mekanizmalarındaki olası görevi araştırılmaktadır. Hücrelerde aşırı anlatımını sağlayarak veya shRNA ile susturarak, NLRC3'ün, Cryopyrin enflamazomuna bağlı IL-1β kesilim ve salımınını olumsuz etkilediği bulunmuştur. NLRC3'ün, yolakta Cryopyrin'in altında yer alan ASC ve pro-Caspase-1 proteinleri ile CARD bölgeleri sayesinde etkileştiği ve kompleks oluşumunu engellediği görülmüştür. Tezin ikinci bölümünde ise, NLRC3'ün kök hücre çoğalmasına etkisi araştırılmıştır. Nlrc3 seviyelerinin, tümöre daha yatkın olduğu bilinen Apc ve Apc Kras hücrelerinde azaldığı tespit edilmiştir. CRISPR/Cas9 tekniğini kullanarak Nlrc3 KO birincil dokular üretilmiş ve Nlrc3 KO, KD ve Nlrc3 aşırı anlatımı olan hücrelerin organoid oluşturma kapasitesi ölçülmüştür. Nlrc3'ün susturulması hücre çoğalmasını ve organoid oluşumunu arttırırken, Nlrc3'ü aşırı anlatan hücrelerde aksi fenotip gözlenmiştir. Nlrc3 susturulduğunda kök hücre (Lgr5) ve hücre çoğalması (CyclinD1) belirteçlerinin daha yüksek olduğu gösterilmiştir. Son olarak, Nlrc3'ün immün ayrıcalık dokularında ve hücre hatlarında anlatımının olduğu ve hücrelerin çekirdeğinde yer aldığı için bu dokularda transkripsiyon faktörü olabileceği öne sürülmüştür.
Özet (Çeviri)
NLR family proteins are cytoplasmic receptors responsible for the regulation of inflammation. Whereas some NLRs such as Cryopyrin form protein complexes recognizing pathogens and activating inflammation called the inflammasome; the function of other NLRs is still to be characterized. NLRC3, one of the less studied members of this family, was found to be a negative regulator of T-cell activation, NFkB pathway and STING-dependent cytokine secretion. In this thesis, we investigate the role of NLRC3 in the regulation of the Cryopyrin inflammasome, in cell proliferation and its possible involvement in immune tolerance mechanisms. By overexpression and knock-down analyses, we identified whether NLRC3 inhibits Cryopyrin-induced IL-1β cleavage and secretion in response to different stimuli. We determined that NLRC3 exerts its suppressive effect downstream of Cryopyrin by interacting with diffused ASC protein and pro-Caspase-1 via their respective CARD domains and thus may disrupt complex assembly. Secondly, potential regulation of stem cell proliferation by NLRC3 was clarified. Nlrc3 was gradually silenced in more proliferative Apc and Apc Kras organoids. Nlrc3 KO primary tissues were generated using CRISPR/Cas9 techniques and organoid formation capacity of Nlrc3 KO, KD and overexpressing cells were measured. Suppression of Nlrc3 expression increased cell proliferation and organoid formation whereas the opposite phenotype was observed in NLRC3 overexpressing cells. We showed that Nlrc3 KO increases the expression of stem cell (Lgr5) and cell cycle (CyclinD1) markers. Finally, we showed that NLRC3 could be involved in immune tolerance mechanisms since it is expressed in cell lines and tissues from these sites. Furthermore, NLRC3 localized in the nucleus, suggesting that it could act as a transcription factor.