Pharmacological characterization of the PISCF-allatostatin receptor in Carausius morosus
Carausius morosus'ta PISCF-allatostatin reseptörü'nün farmakolojik olarak nitelenmesi
  1. Tez No: 433983
  2. Yazar: ALİ İŞBİLİR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECLA BİRGÜL İYİSON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biyoloji, Biochemistry, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Moleküler Biyoloji ve Genetik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 126
Özet
Allatostatinler (AST), böceklerde jüvenil (gençlik) hormonu (JH) üretimini ve beslenme davranışlarını baskılayan çok işlevli nöropeptidlerdir. Allatostatinler FGLa/AST (A-türü), MIP/ASTs (B-türü) ve PISCF/ASTs (C-türü) olmak üzere üç sınıfa ayrılır. Her bir Allatostatin türü, işlevini Allatostatin reseptörü (AstR) olarak adlandırılan, kendine özgü G protein kenetli reseptör sınıfından bir proteine bağlanarak gösterir. Böceklerde JH üretiminin nasıl düzenlendiği ve AST/AstR sisteminin bu süreçteki rolü hakkında çok az bilgi mevcuttur. Ayrıca, böcek gelişimi ve beslenmesi ile ilişkili süreçlerde AstR'lerin baskılayıcı rolü nedeniyle, bu reseptörler pestisit geliştirilmesinde potansiyel bir hedeftir. Daha önce, bizim grubumuz tarafından Afrika kökenli istilacı bir böcek olan Carausius morosus'tan diğer böcek PISCF/AST reseptörleri ile yüksek bir dizi benzerliği gösteren bir transcript belirlenmiştir. Bu çalışmada, FRET yöntemi ile heterolog bir gen ifade sisteminde, bahsedilen PISCF/AST reseptörünün farmakolojik özellikleri ve erken sinyal yolakları belirlenmiştir. Reseptörü ifade eden hücrelerin PISCF/AST muamelesi ile birlikte, Gαi1 ve Gαo proteinlerinin doza bağımlı olarak etkin hale geldiği gözlenmiştir. Reseptörün Gβγ alt birimleri ile etkileşimi Gαi1 ve Gαo proteinlerinin dışında hiç bir Gα alt biriminin varlığında gözlenmemiştir. Adenilil siklaz 5 aracılı cAMP üretiminin ise PISCF/AST muamelesi ile kısmi olarak engellendiği, ve reseptörün β-arrestin2 ile doza bağımlı olarak etkileştiği belirlenmiştir. Kısaca, Carausius morosus'a ait bir PISCF/AST reseptörü işlevsel olarak nitelendirilmiş, ve Drosophila PISCF/AST peptidi ile fonksiyonel olarak etkin hale gelirken, Drosophila FGLa/AST peptidi ile etkin hale gelmediği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Allatostatins (ASTs) are multifunctional insect neuropeptides that suppress juvenile hormone (JH) synthesis and feeding behavior. Three different classes of ASTs in insects are known as FGLa/ASTs (A-type), MIP/ASTs (B-type) and PISCF/ASTs (C-type). Each type of ASTs exert its activity through binding to its cognate G protein coupled receptor families, called as Allatostatin receptors (AstRs). Very little is known on how JH synthesis is regulated and how AST/AstR system regulates this process. AstRs are also potential targets for pesticide development, since their activation negatively modulates insect growth and feeding-related processes. A transcript from an invasive African pest, Carausius morosus, which shows high sequence similarity to other insect PISCF/AST receptors was previously identified by our group. In this study, we characterized the pharmacological properties and early signaling events of this PISCF/AST receptor (CamAstRC) by means of FRET using a heterologous expression system. A dose-dependent activation of Gαi1 and Gαo were detected upon stimulation of CamAstR-C. Receptor coupling with Gβγ subunits was observed only in the presence of Gαi1 or Gαo, but not other Gα subunits. A partial inhibition of adenylyl cyclase 5-mediated cAMP production upon receptor activation with PISCF/AST and a dose-dependent interaction between β-arrestin2 and the receptor was detected. In summary, a PISCF/AST receptor from Carausius morosus has been functionally characterized, activated by Drosophila PISCF/AST, but not Drosophila FGLa/ASTs.