New bio-active and surface active plant oil derivatives
Bitkisel yağ temelli yeni biyolojik olarak aktif ve yüzey aktif materyaller
- Tez No: 433988
- Danışmanlar: DR. EDİZ TAYLAN, PROF. DR. SELİM HAMİT KÜSEFOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2015
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
Sürdürülebilirlik için artan endişe, petrolün hammadde olarak kullanıldığı malzemeler yerine yenilenebilir kaynaklardan bio-bozunur malzemelerin üretimi için büyük bir motivasyon yaratmıştır. Bitkisel biokütle hem düşük maliyeti hem de kolay ulaşılabilirliği sayesinde umut verici yenilenebilir hammadde kaynaklarından biri olmuştur. Bu tezde, soya yağı temelli biyolojik olarak aktif ve yüzey aktif maddelerin üretimi başarılmıştır. Başlangıç maddesi soya yağına işlevselleştirmek için takılan süksinik anhidritten oluşan soya yağı – maleik anhidrit katılma ürünüdür (SOMA). Bu tezdeki yeniliklerin ilki trigliserit üzerine takılmış anhidrit sayısının, SOMA'nın monobenzil ester türevinin NMR analizi incelenerek kantitatif olarak belirlenmesidir. İkincil olarak trigliserit üzerine takılan anhidrit miktarı Levis asit katalizörler yardımı ile artırılmıştır. SOMA primer alkol veya amin grubu bulunan moleküller için harika bir tepkiyendir. Eğer bu moleküller suda çözülebilen moleküller olursa SOMA ile reaksiyonlarından bir ucu lipofil diğer ucu hidrofil olan amfoter moleküller sentezlenip mükemmel bio-temelli emülgatörler meydana gelir. Bu tezde soya yağı trigliseritlerine glükoz, riboflavin, polietilenglikol ve monoester türevleri ile Jeffamin takılmıştır. Toplamda soya yağının üç yeni bio-aktif türevi ve üç yeni yüzey-aktif amfoterik türevi sentezlenmiştir. Ürünler FT-IR spektroskopisi ve NMR spektroskopisi ile karakterize edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The search for biodegradable materials from renewable resources instead of petroleum oil based materials is motivated by the growing concern for sustainability. The vegetable biomass is one of the promising renewable material resources due to their low cost and high availability. In this thesis, synthesis of biodegradable soybean oil based, bio-active and surface active materials were carried out. Starting material for synthesis was soybean oil – maleic anhydrides adduct (SOMA) which has highly reactive anhydride groups attached to the triglyceride. First novelty in this thesis is quantitative determination of the number of anhydride groups per triglyceride by NMR analysis using the mono-benzyl ester derivative of SOMA. Secondly, the number of anhydride groups per triglyceride was maximized by the use of Lewis Acid catalyst. SOMA is an excellent reactant for reaction with molecules having primary hydroxyl and amino groups. When these molecules are water soluble, an amphoteric molecule having an oleophilic end and a hydrophilic end is produced and these would act as excellent bio-based emulsifying agents. In this thesis glucose, riboflavin, polyethylene glycols and their monoesters, and Jeffamines were attached to soybean oil triglyceride. In total three new bioactive derivatives and three new surface active amphoteric derivatives of soybean oil were synthesized. The products were characterized by FT-IR spectroscopy and NMR spectroscopy.