Multifunctional nanogels via self-assembly of polymers
Kendiliğinden düzenlenen polimerler aracılığıyla çoklu işlevli nanojeller
  1. Tez No: 433989
  2. Yazar: BUĞRA AKTAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AMİTAV SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 61
Özet
Suda çözünen, çok işlevli nano yapılar görüntüleme ajanı olarak tedavi öncesi ve sonrasında diagnostik alanlarda kullanım açısından gelecek vaat etmektedir. Bu tezde, çoklu işlevi olan nanojeller kendiliğinden düzenlenen polimerlerin kimyasal şekilde çapraz bağlanmasıyla sentezlenmiştir. Poli (etilen glikol) metakrilat bazlı, maleimid taşıyan polimerler atom transfer radikal polimerleşmesi (ATRP) yoluyla sentezlenmiştir. Bu amfifilik polimerler alt kritik çözünme sıcaklığı özellikleri nedeniyle nanojel sentezinde kullanılmışlardır. Bu polimerler sulu çözeltide ısıtıldığında agregalar oluşturduğu için, tiyol bulunduran çapraz bağlayıcılar yoluyla çapraz bağlanarak iyi tanımlanmış boyutlarda nanojeller elde edilebilir. Jelleşme sonrasında, artan maleimid gruplarının işlevselleştirilmesi tiyol taşıyan hidrofobik boyanın (BODIPY-SH) eklenmesi ile gösterilmiştir. Ek olarak, nanojellerin çoklu işlevselliğini göstermek için, tiyol bulunduran siklik peptit bazlı hedefleme grubu, cRGDfC, maleimide taşıyan boya N-(Floresinil) Maleimid sırasıyla nanojellere hafif koşullarda conjuge edilmiştir. Nanojeller meme kanseri hücre hatları üzerinde citotoksisiteye neden olmamıştır. Nanojeller üzerinde hedefleme grubu bulunması, nanojellerin meme kanseri hücre hatlarına girmesini kolaylaştırmıştır. Sonuç olarak, kolay sentezlenen, çoklu işlevli ve iyi tanımlanmış boyutlarda nanojeller tasarlanmıştır ve bu nanojeller diagnostik alanda gelecek vaat etmektedir.
Özet (Çeviri)
Water soluble multifunctional nano structures are promising candidates as imaging agents for early and post-treatment diagnostics. In this thesis, design and synthesis of novel multifunctional nanogels have been achieved by chemically crosslinking nanogels obtained via polymer self-assembly. A poly(ethylene glycol)methacrylate (PEGMA) based maleimide bearing polymer was synthesized via atom transfer radical polymerization (ATRP). In particular, a PEGMA containing amphiphilic copolymer was used to synthesize the nanogels due to its lower critical solubility temperature (LCST) behavior. These polymers form nano-size aggregates in aqueous solutions upon heating. Due to the presence of thiol-reactive maleimide units on these polymers they can be crosslinked via thiol bearing crosslinkers to obtain nanogels. After gelation, functionalization of residual maleimide groups in the nanogels are available for conjugation of imaging agents, as shown via addition of a thiol bearing fluorescent dye (BODIPY-SH). In addition, to demonstrate multifunctionality of nanogels, thiol bearing cyclic peptide based targeting group, cRGDfC, and maleimide bearing dye N-(fluoresceinyl) maleimide were sequentially conjugated to nanogels under mild conditions. Parent nanogels did not show any in vitro toxicity on cancerous breast cell lines. Presence of the targeting group on the nanogels increased the internalization of nanogels into the cancerous breast cell lines as deduced from fluorescence microscopy and flow cytometry studies. Overall, facile synthesis of a multifunctional nanogel that can serve as a promising candidate in the field of diagnostics was achieved.