Protein release from redox responsive hydrogels
Redoksa duyarlı hidrojellerden protein salınımı
  1. Tez No: 433990
  2. Yazar: İSMAİL ALTINBAŞAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AMİTAV SANYAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Tedavisel proteinlerin yavaş salınımını yapabilen hidrojeller bir çok farklı aplikasyon için iyi birer adaydırlar. Bu malzemeler, örneğin, vucudun yabancı madde olarak gördüğü implant materyallerin hücresel ortama adapte olabilmesi için bu medikal implantları kaplamak koşuluyla kullanılabilirler. Bu malzemeler aynı zaman da operasyon sonrası doldurucu olarak tümör oluşturucu hücre kalıntıları yok etmek için iyileştirici peptit ve protein salınımında kullanılabilir. Bu çalışmada kırılabilir bisülfit bağı içeren üç boyutlu hidrojel ağları Diels-Alder klik kimyası kullanılarak hazırlandı. Farklı oranda çapraz bağlayıcı içeren hidrojeller, furan grubu içeren PEG temelli polimer ve bisülfit içeren bis maleimide çapraz bağlayıcı kullanılarak Diels-Alder tekniğiyle sentezlendi. Furan grubu içeren polimerler SET-LRP tekniği kullanılarak PEGMEMA ve FuMA monomerlerinden sentezlendi. Çeşitli çapraz bağlayıcı oranlarındaki farklı Hidrojellerin reolojik analizleri yapıldı ve hidrojellerin bozulma oranları PBS ve indirgeyici madde içeren solüsyonlarda ayrı ayrı incelendi. Protein salınım çalışmaları için FITC bağlı bovine serum albümin fiziksel olarak hidrojellere yüklendi. Farklı çapraz bağlayıcı oranlarındaki hidrojellerden protein salınımı çalışmaları indirgeyici madde içeren ortamda ve indirgeyici madde içermeyen ortamda protein sanılınımının ayarlanabilir olduğunu göstermek incelendi.
Özet (Çeviri)
Hydrogel networks that can enable slow release of therapeutic proteins are attractive candidates for various biomedical applications. For example, these materials can serve as valuable coatings on medical implants that can present proteins to the cellular environment to enable adaptation of the foreign implant materials in the body. These materials can also be used as post-operative fillers to release therapeutic peptides and proteins to eradicate any residual tumorigenic cells. In this study, three dimensional hydrogel networks containing degradable disulfide bonds have been prepared using the Diels-Alder click chemistry. Hydrogels containing different amount of degradable crosslinker were synthesized via the Diels-Alder reaction between furan bearing PEG-based copolymer and disulfide containing bismaleimide crosslinker. Furan bearing copolymer was synthesized via single electron transfer-living radical polymerization (SET-LRP) technique using poly(ethylene glycol) methyl ether methacrylate (PEGMEMA) and furfuryl methacrylate (FuMA). Rheological analysis of different hydrogels with various crosslink densities was carried out during their formation and then their degradation rates were examined in PBS solution and reducing agent containing solution. FITC-labeled bovine serum albumin was loaded into the hydrogels physically during their fabrication. Protein release studies for hydrogels with different crosslink density were carried out in the presence and absence of reducing agent to demonstrate that the extent of release was tunable.