Descriptive and predictive statistical modeling of a ring spinning process
Ring iplik eğirme prosesinin betimsel ve kestirimsel olarak istatistiksel modellenmesi
- Tez No: 433999
- Danışmanlar: DOÇ. DR. BURAK ALAKENT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, İstatistik, Chemical Engineering, Statistics
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 95
Özet
Tekstil endüstrisinde iplik yapısını belirleyen en önemli proses iplik eğirme prosesidir. Üretim zinciri boyunca kumaşın istenen özellikleri taşıması iplik yapısına bağlıdır. Yün elyafı yapı olarak ring iplikçiliğine uygun olduğundan, yün iplik üretiminde ring iplik eğirme sistemi yaygın olarak kullanılır. Yapılan bu çalışmanın amacı istatistiksel yöntemlerle iplik üretim verimini etkileyen kalite değişkenlerinden en önemlisi olan iplik kopuşunun proses değişkenlerine göre nasıl değiştiğinin incelenmesidir. Proses verileri 2012 ve 2014 yılları arasında YÜNSA Yünlü San. ve Tic. A.Ş.'nin normal çalışma koşullarında toplanmıştır. Nominal proses değişkenleri renk, kompozisyon, makina numarası, eğirme ve büküm yönünden oluşur. Sürekli proses değişkenleri ise parti büyüklüğü, fitil numarası, çekim, büküm seviyesi, kopça numarası, iplik numarası, iğ devri ve makina yaşıdır. Çalışmanın ilk kısmında, Temel Bileşenler Analizi (TBA) kullanılarak tarihsel operasyon koşullarının farklı iplik partilerinde sürekli değişkenler ve ikili nominal değişkenler tarafından nasıl tanımlandığı incelenmiştir. Belli işletme koşullarında hangi makinaların tercih edildiğini ortaya koymak için ise Uygunluk Çözümlemesi (UC) yöntemi kullanılmıştır. Çalışmanın ikinci kısmında ise Lojistik Regresyon Analizi (LRA) kullanılarak hata olasılığı proses değişkenlerine göre modellenmiştir. Üç farklı makina tipi için kurulan regresyon modellerinin tahminleme gücü, işlem karakteristiği eğrisinin (ROC) altında kalan alan sırasıyla 0.66, 0.70 ve 0.75 bulunurken, optimum doğru pozitiflik ve yanlış pozitiflik oranları sırasıyla 0.64 ve 0.40, 0.67 ve 0.40, ve 0.65 ve 0.28 bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In the textile industry, spinning process is one of the most important stages to determine the yarn structure, on which the desired fabric properties highly depend, throughout the manufacturing chain. In the production of wool yarn,“ring spinning”is the most frequently used technology since wool is principally ring-spun. In the current study, it is aimed to determine how probability of end breakage, which is one of the most important quality variables, changes with respect to process variables using statistical methods. Process data are collected under normal operating conditions of YUNSA Worsted and Woolen Company in Turkey between 2012-2014. Nominal process variables consist of color and composition of the fed fiber, ring spinning machine number, spinning, and twist direction, while continuous process variables are lot size, roving count, draft, twist level, ring traveler number, yarn count, spindle speed, and machine age. In the first part of the study, Principal Component Analysis (PCA) is used to examine how historical operating conditions described by continuous process variables and binary nominal variables change for different runs, while Correspondence Analysis (CA) is employed to elucidate which machines are preferred for certain operating conditions. In the second part, failure probability is modeled with respect to process variables using logistic regression. The predictive powers of the regression models constructed for the first, second and third types of machines, area under its ROC was found to be 0.66, 0.70 and 0.75 with optimal true positive and false positive rates as 0.64 and 0.40, 0.67 and 0.40, and 0.65 and 0.28, respectively.