Etodolak, tiyokolşikosid, famotidin ilaç etken maddelerinin hplc ile birarada analizi ve validasyonu
  1. Tez No: 467651
  2. Yazar: NAZLI SUİÇER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜZİN ALPDOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tezde kas ve iskelet sistemi tedavilerinde kullanılan ilaçlarda bulunan Tiyokolşikosid, Etodolak ve Famotidin'in birarada analizi için geliştirilen HPLC yönteminin analitik yöntem validasyonu yapılmıştır. Öncelikle bu maddelerin kromatografik olarak ayrılması için çeşitli sistemler denendi. Bu denemeler sonucunda 20C sıcaklığında, C18 kolonda, 1.1 mL/dk akış hızında, pH 3.5 fosfat tamponu / metanol hareketli fazı ile gradient teknik kullanılması uygun görüldü. Geliştirilen HPLC yönteminin doğrusallık, doğruluk, tekrarlanabilirlik, geri kazanım, çözelti dayanıklılığı ve güvenilirlik parametreleri incelenerek analitik yöntem validasyonu yapıldı. Doğrusallık parametresi için, Tiyokolşikosid, Etodolak, Famotidin'in konsantrasyonları ile pik alanları arasındaki ilişki incelendi. Elde edilen sonuçların regresyon analizi yapıldığında determinasyon katsayısı (R2) sırası ile 0.9999, 0.9998, 0.9999 olarak bulundu. Gün içi ve günlerarası tekrarlanabilirlik parametresi için, her maddenin 3 farklı konsantrasyonda hazırlanan çözeltilerinin aynı gün içinde 3 kez ve 3 farklı günde analizi yapıldı. Aynı gün içinde yapılan analizlerde 0.03 ile 0.24, farklı günlerde yapılan analizlerde 0.63 ile 0.95 arasında değişen % RSD değerleri elde edildi. Laboratuarlar arası tekrarlanabilirlik parametresi için, incelenen maddeleri içeren örnek çözeltiler, 2 farklı günde, 2 farklı analist tarafından, farklı HPLC cihazı kullanılarak analiz edildi. Farklı laboratuvar koşullarında yapılan analiz sonuçları karşılaştırıldığında Tiyokolşikosid için 2.77, Etodolak için 4.35 ve Famotidin için 2.04 F değeri elde edildi. Doğruluk parametresi için, plasebo içine 3 farklı konsantrasyonda Tiyokolşikosid, Etodolak ve Famotidin ilave edilerek analiz yapıldı. %.97.27-100.37 arasında % geri kazanım değerleri elde edildi. Çözeltilerin dayanıklılığını incelemek için standart ve örnek çözeltisi oda sıcaklığında belli sürelerde bekletilerek analiz edildi. Standart çözeltinin oda sıcaklığında 20 saat, örnek çözeltisi içerisindeki Tiyokolşikosid, Etodolak ve Famotidin'nin 10 saat bozulmadığı görüldü. Güvenilirlik parametresi için örnek çözeltisinin 18 0C ve 22 0C kolon sıcaklığında analizi yapılarak 20 0C de elde edilen sonuçlar ile karşılaştırıldı. 0.14- 1.37 arasında t, 1.96-3.87 arasında F değerleri elde edildi. Geliştirilen yöntem kullanılarak bu maddeleri içeren tablet örnekleri analiz edildiğinde Tiyokolşikosid için 0.57, Etodolak için 0.49, Famotidin için 0.51 % RSD değerleri elde edildi. Analiz sonucunda elde edilen değerler ile konulan değerler karşılaştırıldığında % geri kazanım, Tiyokolşikosid için 101.50, Etodolak için 98.25, Famotidin için 98.85 olarak bulundu.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the analytical method validation of the HPLC method developed for the analysis of thiocolchicoside, etodolac and famotidine in the medicines used in the treatment of musculoskeletal system was made. First of all, various systems have been tried for chromatographic separation of these substances. As a result of these experiments it was deemed appropriate to use gradient technique with pH 3.5 phosphate buffer/methanol mobile phase at 20C temperature, C18 column, flow rate of 1.1 mL/min.Analytical method validation was made by examining the linearity, accuracy, repeatability, recovery, solution durability and reliability parameters of the developed HPLC method. For the linearity parameter, the relationship between concentrations and peak areas of thiocolchicoside, etodolac, famotidine was examined. The determination coefficients (R2) were found 0.9999, 0.9998, 0.9999 respectively by regression analysis of the results. The solutions which were prepared at 3 different concentrations of each substance were analyzed 3 times within the same day and 3 times on different days for the intra-day and inter-day repeatability parameter. In the analysis, RSD% values ​​ranging from 0.03 to 0.24 in the analyzes performed on the same day and 0.63 to 0.95in the analyzes performed on different days were obtained. For the inter-laboratory repeatability parameter; sample solutions containing the investigated substances were analyzed on 2 different days by 2 different analysts using different HPLC instruments. When the results of analysis in different laboratory conditions were compared, it was found that F value, 2.70 for thiocilchicoside, 4.35 for etodolac and 2.04 for famotidine. In order to calculate accuracy, analyses were performed by the addition of 3 different concentrations of thiocolchicoside, etodolac and famotidine into the examined drug which contain the substances. The recovery percentage values were obtained between; %.97.27-100.37. In order to determine stabilities of the substances, standart and test solution were analyzed at room temperature for a certain period of time. The standart solution was found to be stable for 20 hours at room temperature, in the test solution; thiocolchicoside, etodolac and famotidine were observed to be stable for 10 hours. For the reliability parameter, the sample solution was analyzed 18C and 22C column temperature and compared with the results obtained 20C. The values were obtained t between 0.14 -1.37, F between 1.96-3.87. When the tablets containing these substances were analyzed using the developed method, RSD % values of 0.57 for thiocilchicoside, 0.49 for etodolac and 0.51 for famotidine. When the values obtained from the analysis were compared with the values on the added label, % recovery was found as 101.50 for thiocolchicoside, 98.25 for etodolac, 98.85 for famotidine.