Etodolak'ın topikal mikroemülsiyon formülasyonlarının geliştirilmesi ve in vitro karakterizasyonu çalışmaları
Development of topical microemulsion formulations of etodolac and in vitro characterisation studies
  1. Tez No: 334303
  2. Yazar: GÜLER SARIBEY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEVGİ GÜNGÖR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmasötik Teknoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Sarıbey, G. (2013). Etodolak?ın topikal mikroemülsiyon formülasyonlarının geliştirilmesi ve in vitro karakterizasyonu çalışmaları. İstanbul Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Farmasötik Teknoloji ABD. Yüksek Lisans Tezi. İstanbul. Bu çalışmanın amacı; artrit, osteoartrit gibi ağrı ve enflamasyona neden olan hastalıkların tedavisinde oral yol ile kullanılan etodolak?ın topikal uygulamaya yönelik mikroemülsiyon formülasyonlarını geliştirmek, optimize edilen formülasyonların fizikokimyasal özelliklerini incelemek ve etodolak?ın domuz derisinden in vitro geçişini değerlendirmektir. Etodolak içeren mikroemülsiyonların formülasyonlarında; yağ fazı olarak izopropilmiristat (IPM) veya oleik asit (OA), sürfaktan (S) olarak Labrasol ve ko-sürfaktan (Ko-S) olarak Transcutol P kullanıldı. Mikroemülsiyonlar su ile titrasyon metoduna göre hazırlandı. Ön formülasyon çalışmaları dikkate alınarak belirlenen S/Ko-S oranları (1:1; 1:2; 3:2; 4:1) kullanılarak, üçgen faz diyagramları çizildi. Hazırlanan formülasyonların damlacık büyüklükleri ve dağılımı, pH, iletkenlik, reolojik özellikleri, refraktif indeks değerleri, optik izotropileri ve fiziksel stabiliteleri değerlendirildi. Fizikokimyasal özellikleri ve fiziksel stabiliteleri değerlendirilerek optimize edilen formülasyonlardan etodolak?ın salım ve domuz derisinden in vitro permeasyon karakteristiği Franz difüzyon hücreleri ile incelendi. Zamanın fonksiyonu olarak deriden geçen kümülatif etodolak miktarları ile oluşturulan permeasyon profilleri ile akı, permeasyon katsayısı ve gecikme süreleri hesaplandı. Mikroemülsiyonların stratum corneum tabakası üzerinde oluşturdukları yapısal değişiklikler ATR-FTIR spektroskopi analizleri ile değerlendirildi. Elde edilen bulgular değerlendirildiğinde; sırası ile yağ fazı, S ve Ko-S olarak OA, Labrasol ve Transcutol P içeren etodolak yüklü mikroemülsiyonun, ilacın oral uygulanan preparatlarına alternatif, topikal taşıyıcı bir sistem olarak önerilebileceği gösterilmiştir.
Özet (Çeviri)
Sarıbey. G. (2013). Development of topical microemulsion formulations of etodolac and in vitro characterisation studies. İstanbul University, Institute of Health Science, Department of Pharmaceutic Technology. Mater?s Thesis. Istanbul The aim of this study was to develop microemulsions intended for topical delivery of etodolac which is used orally on the treatment of diseases such as arthritis and osteoarthritis that causes pain and inflammation; to characterize the physicochemical properties of the microemulsions optimised and to assess in vitro permeation characteristics of etodolac from these formulations. Etodolac loaded microemulsions were composed of either oleic acid (OA) or isopropylmyristat (IPM); Labrasol and Transcutol P as oil phase, surfactant (S) and co-surfactant (Co-S), respectively.Microemulsions were prepared with water titration method. Based on the pre-formulation study data, ratios of S/Co-S were determined (1:1, 1:2, 3:2, 4:1) and pseudo ternary phase diagrams were plotted. Microemulsions were prepared and characterized for droplet size, polidispersity index, pH, conductivity, viscosity, refractive index, optical isotropy and physical stability. In vitro release and permeation of etodolac from microemulsion formulations which are optimised based on their physicochemical properties and physical stability were determined using with Franz diffusion cells. The cumulative amounts of etodolac permeated across porcine skin were determined as a function of time. Flux, permeation coefficient and lag time values of etodolac were calculated from the linear part of the permeation profiles obtained. The effects of microemulsions on the integrity of stratum corneum structure were evaluated with ATR-FTIR spectroscopy analysis. The data obtained in this study was interpretted, it was shown that microemulsions of etodolac composed of OA as oil phase, Labrasol as S, and Transcutol P as Co-S can be suggested as an alternative topical carrier for etodolac.