Poliamin polimeri ile platin (IV) adsorpsiyonunun incelenmesi
Investigation of platinum (IV) adsorption by polyamine polymer
  1. Tez No: 434024
  2. Yazar: ERKAN BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA İMAMOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Anorganik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Bu çalışmada, 1,3,5-triazin pentaetilenhekzamin (TAPEHA) polimeri ile klorür içeren çözeltilerden Pt (IV) iyonlarının adsorpsiyonu incelendi. Pt (IV) iyonlarının kesikli yöntem ile yapılan adsorpsiyon deneylerinde sulu fazın asidikliği, karıştırma süresi, Pt (IV) iyonlarının başlangıç konsantrasyonu ve sıcaklık gibi adsorpsiyonu etkileyen faktörler araştırıldı ve optimize edildi. Adsorpsiyondan sonra çözelti ortamında adsorplanmadan kalan Pt (IV) iyonlarının derişimi alevli atomik absorpsiyon spektrometresi kullanılarak tayin edildi ve başlangıç derişimi ile son denge derişimi farkından yararlanılarak polimerin gramı başına adsorplanan Pt miktarı hesaplandı. Pt (IV) iyonlarının adsorpsiyonu, çözeltinin hidronyum derişiminin 0,1 M olduğunda maksimum olduğu ve hidronyum derişiminin artması ile azaldığı bulundu. Pt (IV) iyonlarinin adsorpsiyonu sıcaklığın artması ile düştüğü bulundu. Karıştırma süresinin Pt (IV) adsorpsiyonunda etkili olduğu, karıştırma süresinin artması ile Pt(IV) adsorpsiyonunun denge durumu oluşana kadar arttığı ve sistemin dengeye erişme süresinin 24 saat olduğu bulundu. Pt (IV) iyonlarının başlangıç konsantrasyonunun artması da TAPEHA polimerinin kapasitesinin doygunluğa erişmesine kadar Pt (IV) adsorpsiyonunu artırdığı gözlendi. Pt (IV) iyonlarının adsorpsiyon kinetiği partikül içi difüzyon modeli, pseudo birinci ve ikinci derece kinetik modeller kullanılarak incelendi ve Pt(IV) adsorpsiyon kinetiğinin pseudo ikinci derece kinetik model ile uyumlu olduğu bulundu. Pt (IV) iyonlarının adsorpsiyon dengesi Langmuir ve Freundlich eşitlikleri kullanılarak araştırıldı. Pt (IV) iyonlarının adsorpsiyonunun Langmuir eşitliği ile uyumlu olduğu ve hazırlanan TAPEHA polimerinin Pt (IV) için maksimum adsorpsiyon kapasitesinin 909,1 mg/g olduğu bulundu.
Özet (Çeviri)
In this study, adsorption of Pt (IV) ions from containing chloride solutions by 1,3,5-triazine pentaethylenhexamine (TAPEHA) polymer was investigated. The effective factors on the batch adsorption of Pt (IV) such as of acidity of aqueous phase, contact time, initial concentration and temperature were investigated and optimized. Concentration of Pt (IV) remaining in the solution after adsorption was measured using flame atomic absorption spectrometer and the adsorbed amount of Pt per gram of the polymer was calculated from difference of initial concentration and the final equilibrium concentration. Adsorption of Pt (IV) was found to be maximal at 0.1M hydronium concentration and Pt (IV) adsorption was decreased by increasing of hydronium concentration. It was found to be increasing of temperature was caused to decrase in adsorption of Pt (IV). The contact time was found to be effective for adsorption of Pt, increasing of the time increases the adsorption of Pt (IV) until equilibrium condition occurs and the time to reach equilibrium was found to be 24 hours. Increasing of the initial concentration of Pt (IV) ions enhanced the adsorption until it reaches a saturation capacity of TAPEHA polymer. Pt (IV) adsorption kinetics was examined using kinetic models such as intra-particle diffusion model, pseudo first and second order equation and adsorption of Pt (IV) was found to be compatible with pseudo second order kinetic model. The equilibrium of Pt (IV) was investigated by using Langmuir and Freundlich equations. Adsorption of Pt (IV) was found to be compatible with Langmuir equation providing an adsorption capacity of TAPEHA 909.1 mg/g for Pt (IV).