Dye affinity hollow fibers for interferon separation
İnterferon ayrılması için boya afinite hollow fiberler
  1. Tez No: 130933
  2. Yazar: ELİF ERKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ADİL DENİZLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2003
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ÖZET İnsan interferon-a (IFN-a) antiviral, antipoliferarif ve immune-düzenleyici aktivitelere sahip bir grup proteindir. Viral aktivasyon sırasında periferai kan lokositleri.lenîoblastoidler ve miyoblastoid hücreler tarafından üretilirler. Bu proteine olan ilgi viral hastalıkların, tümörlerin (beyin tümörleri gibi) ve malin melanomaların tedavisindeki etkisinden kaynaklanmaktadır. İnsan interferonlan yıllarca çeşitli kaynaklardan, bir çok farkı metodla saflaştınlmaya çalışılmış ve homojen proteini veren bazı prosedürler sunulmuştur. Bu çalışmada poliamid destek matriksli boya -afınite hollow fiberler hazırlanmıştır. Bir boya ligand olan Cibacron Blue F3GA poliamid hollow fiberlere kovalent olarak bağlandı ve rekombinant insan interferon-a' nın (rHulFN-a) adsorsiyon-desorpsiyon davranışı incelendi. Sistem parametreleri: adsorpsiyon koşulları (örneğin ; rHulFN-a'nın ilk konsantrasyonu, ortam pH'ı, iyonik şiddet ve sıcaklık) değiştirilerek bunlann boya-afinite hollow fiberlerin performanslarına olan etkileri değerlendirildi. Bu çalışmadan elde edilen önemli sonuçlar şöyle özetlenebilin poliamid hollow fiberin denge su alım oranı %36 (w/w)'dır. Hollow fiber membranın spesifik yüzey alanı 16.0 m2/g bulundu. Poliamid hollow fiberler hidrate edilmeden ulaşılan en yüksek Cibacron Blue F3GA yüklemesi (35.8 prnol Cibacron Blue F3GA/g polimer) oldu. Poliamid hollow fiberler HCI ile hidrate edildiğinde yüklenen Cibacron Blue F3GA daha yüksekti (42.5 p.moI Cibacron Blue F3GA/g polimer). Düz poliamid hollow fibere ihmal edilebilir düzeyde;0.12mg/g rHulFN-a non-spesifık olarak adsorplandı. Boya immobilizasyonu rHulFN-a'nın coupling kapasitesini kayda değer oranda (99.3 mg/g'a kadar) arttırdı. Artan rHuIFN-a konsantrasyonu ile hollow fiber membranlara adsorplanan rHulFN-a miktarı düşük konsantrasyonlarda(0.50 mg/ml altındakilerde)neredeyse lineer, bundan sonra daha da yavaş artıyor ve doygunluğa ulaşıyor. Maksimum rHulFN-a adsorpsiyonu pH 6.0'da gözlendi. Artan iyonik şiddetle birlikte adsorpsiyon kapasitesi düştü. Bütün sıcaklıklarda non-spesifik rHulFN-a adsorpsiyonu çok düşüktü. Sıcaklığın düz poliamid hollow fiberlere fiziksel adsorpsiyona hiçbir etkisi gözlenmedi. Her durumda desorpsiyon için NaCl kullanıldığında adsorplanan rHulFN-a %90'dan fazlası (%95'e kadar) desorplandı. Desorplanan rHulFN-a 3.5x108lık spesifik aktiviteye sahipti. Her iki polimerik hollow fiber membranın adsorpsiyon kapasiteleri tekrarlanan on adsorsiyon-desorpsiyon işlemi sırasında değişmedi. m% ¦ujpıraı wm
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Human interferon-a (IFN-a) comprises a family of extracellular signaling proteins with antiviral, antiproliferating and immunomodulatory activities. They are produced by peripheral blood leukocytes, lymphoblastoid and myeloblastoid ceil lines on viral activation. The interest in this protein is connected with its therapeutic value in viral diseases and against certain types of tumours such as brain tumours and malignant melanomas. The purification of human interferons from various sources has been attempted by a variety of methods over many years and some procedures have been proposed that yield homogeneous protein. In the present study, a dye-affinity hollow- fibers using polyamide as the support matrices have been prepared. A dye-ligand Cibacron Blue F3GA was covalently attached to the polyamide hollow-fibers and the adsorption-desorption behaviour of recombinant human interferon-a (rHulFN-a) was investigated. System parameters such as the adsorption conditions (i.e., initial concentration of rHulFN-a, medium pH, ionic strength and temperature) were varied to evaluate their effects on the performances of dye-affinity hollow-fibers. Important results obtained in this study were summarized as follows: The equilibrium water uptake ratio of polyamide hollow fiber is 36% (w/w). Specific surface area of the hollow-fiber membrane is found to be 16.0 m2/g. The highest Cibacron Blue F3GA loading obtained without hydrating of polyamide hollow fiber membranes was (35.8 umol Cibacron Blue F3GA/g polymer). When polyamide hollow-fibre membranes hydrating with HCl the amount of Cibacron Blue F3GA was much higher (42.5 umol Cibacron Blue F3GA/g polymer). Negligible amount of rHulFN-a was adsorbed non-specifically on the plain polyamide hollow fibers, which was 0.12 mg/g. Dye-immobilization significantly increased the rHulFN-a coupling capacity of the beads (up to 99.3 mg/g). With increasing rHulFN-a concentration in solution, the amount of rHulFN-a adsorbed by the hollow-fiber membranes increases almost linearly at low concentrations, below about 0.50 mg/ml, then increases less rapidly and approaches saturation. The maximum adsorption of rHuIFN-a was observed at pH 6.0. The adsorption capacity decreased with increasing ionic strength of the binding buffer (acetate buffer, pH: 5.0). At ail temperatures, non specific adsorption of rHulFN-a was very low. No significant effect of temperature was observed on the physical adsorption of rHulFN-a onto the plain polyamide hollow fibers. More than 90% (up to 95%) of the adsorbed rHulFN-a was desorbed in all cases when NaCI was used for desorption. The desorbed rHulFN-a had a specific activity of 3.5 x 108 lU/mg. Adsorption capacities for both polymeric hollow-fiber membranes did not change noticeable during the ten repeated adsorption-desorption operations,