İhracatta fiyatlandırma ve konunun Türkiye açısından incelenmesi
Export pricing and the examine of the subject for Turkey
- Tez No: 43405
- Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN TUNCER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, İşletme, Economics, Business Administration
- Yıl: 1995
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 148
Özet
ÖZET Fiyatlandırma;kritik ve kompleks yapısı nedeniyle uluslararası pazarlama yönetiminin karar aşamasında üzerinde en çok durduğu pazarlama karması elemanıdır. Pazarlama yöneticisinin; pazar, rekabet,maliyet ve yasal zorunluluklar gibi fiyatı belirleyen faktörleri birarada ele alması ve gereken zamanda faaliyette bulunulan pazarın farklı dilimlerine de hitap edecek stratejileri geliştirmesi gerekmektedir.İhraç pazar fiyatının yerel pazara nazaran kontrolünün çok daha zor olması amaçlar ve politikalara aykırı olmamak kaydıyla esnek planlar geliştirilmesini zorunlu kılmaktadır. Yedi bölümden oluşan bu çalışmanın konusu ihracat fiyatlandırmasını olup konunun incelenmesinde teorik bilgilerin yanısıra örneklere de yer verilmiştir.Ancak çalışma alanını çok genişletmesi örneklerin detaylandırılmasını engellemiştir. Birinci bölümde uluslararası pazarlama hakkında genel bilgiler,ikinci bölümde ise ihracatın tanımı, ülke ve işletmeler açısından taşıdığı önem aktarılmıştır. İhracat ve fiyat arasındaki ilişki üçüncü bölümde ele alınmıştır.İhracat fiyatlandırmasını etkileyen başta maliyet,talep ve rekabet olmak üzere başlıca faktörler takip eden bölümün konusudur.Beşinci bölümde amaçlar ve politikalar doğrultusunda ihracat fiyatlandırmasmda kullanılabilecek yöntemler açıklanmış altıncı bölümde ise uygulamaya yönelik olarak un ihracatçısı firmalardan birisinin fiyatlandırma yaklaşımları incelenerek öneriler getirilmiştir.Sonuç kısmında ise çalışmada aktarılanlar doğrultusunda fiyat yönetimi üzerinde durulmuş ve öneriler getirilmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Pricing is a particularly critical and complex variable in export marketing management and is one of the most complicated decisions areas encountered by international marketers.Rather then deal with one set of market conditions,one group of competitors,one set of cost factors,and one set of government regulations, international marketers must take all these factors into account,not only for each country in which they are operating,but sometimes for each market within a country. Market prices at the consumer level are much more difficult to control in international than in domestic,but the international marketer must still approach the pricing task on a basis of objectives and policy,leaving enough flexibility for tactical price movements. In this seven chapter-study the subject is export pricing and while it's being delicated theoric informations have been given with examples. But because of the reason of the detailed examples to expand the study it couldn't be plown. The subject of the first chapter is general information about international marketing and the second is importance of exporting for the firms and countries. In the third chapter the relation between exporting and price has been tried to be given. And the following chapter is about export pricing factors especially the costs,demand and competition. In the fifth chapter export pricing methods and in the sixth an example of a firm's pricing approaches have been written. The last chapter is the conclusion part in which price management has been mentioned.