An investigation on electrochemical performance of supercapacitors assembled with vertically aligned&entangled carbon nanotube and conductive polymer
Karbon nanotüp ve iletken polimer ile hazırlanan süperkapasitörlerin elektrokimyasal performansının incelenmesi
  1. Tez No: 434058
  2. Yazar: DİLEK ÇAKIROĞLU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. FEVZİ ÇAKMAK CEBECİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Sabancı Üniversitesi
  10. Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Süperkapasitörler, bir diğer adıyla elektrokimyasal çift tabakalı kapasitörler, enerji depolama konusunda ki en önemli arastırma konularından biridir çünkü piller ve elektrostatik kapasitörlerin arasındaki bosluğu doldurmaktadır. Uzun kullanım süresi, yüksek spesifik güç yoğunluğu ve kısa sarj/desarj süresi, süperkapasitörleri pillere kıyasla daha avantajlı hale getirmektedir ancak pillerin spesifik enerji yoğunluğu, kapasitörlere kıyasla çok daha yüksektir. S. Lijima'nın çok duvarlı karbon nanotüpleri (MWCNT) bulmasından sonra, CNT süperkapasitörlerde elektroaktif madde olarak kullanılmaya baslanmıstır çünkü iyi tanımlanmıs porlu yapısı, yüksek yüzey alanı, kimyasal stabilitesi, ve en önemlisi yüksek iletkenliği sahiptir. Bu özellikler, yük depoloma islemi için çok gerekli olmakla birlikte çift katmanlı kapasitans olarak adlandırılmaktadır. Dikey yönelimli CNT (VA-CNT) ve dolanık CNT (EN-CNT), karbon nanotüpün iki farklı formu olarak elektrode aktif malzemesi olarak kullanılmıstır. Đletken polimerin CNT yapısına dahil edilmesi ile yük depolama mekanizmasina pseudokapasitans olarak adlandırılan yeni bir özellik katılabilmektedir. Bu sekilde yeni bir malzemenin yanısıra daha iyi kapasitesye sahip bir yapı elde edilecektir. Çift katmanlı yük depolama isleminde yükler fiziksel olarak elektrostatik bir sekilde depolanırken, iletken polimer ve CNT ile elde edilen melez yapılarda yük depolama islemi elektron alısverisinden dolayı kimyasal bir olaydır. Tüm iletken polimerler içinde polianilin (PANi), çok fazla arastırılmıstır çünkü iyi bir iletkenliğe, yüksek bir teorik kapasitansa, ve havada ve çözelti içinde yüksek bir stabiliteye sahiptir. Bu tez konusunda, VA-CNT kimyasal depolama (CVD) yöntemi ile silikon yonga tabakası üzerinde sentezlenmistir. EN-CNT elektrodlar ise herhangi bir dolgu yada birlestirici malzeme kullanılmadan direk olarak VA-CNT'den elde edilmistir. Melez yapılı elektrodlar, elektrokimyasal ve kimyasal yötemler ile hazırlanmıstır. Elde edilen elektrodların ve süperkapasitör hücrelerın elektrokimyasal performansları, dönüsümlü voltametri, elektrokimyasal empedans spektroskopi ve galvanostatik sarj/desarj yötemleri ile test edilmistir.
Özet (Çeviri)
Supercapacitors or electrochemical double layer capacitors are one of the most important research topics in the energy storage field because they fill the gap between batteries and commercial electrostatic capacitors. Long cycle life, high specific power density and short charge/discharge time offer advantages to supercapacitors over batteries; however, specific energy density of batteries is clearly higher than that of supercapacitors. After introduction of multi-walled carbon nanotubes (MWCNT) to the scientific community by S. Iijima, carbon nanotubes (CNT) became a very popular electrode active material in supercapacitor applications because of its well-defined porosity, high surface area, chemical stability, and more importantly its high conductivity that might lead high power density. These characteristics are essential for high charge storage which is called double-layer capacitance. Two forms of CNT, which vertically aligned carbon nanotubes (VA-CNT) and the other one is entangled carbon nanotubes (EN-CNT) can be used as an electrode material in supercapacitors. Implementing CNT with a conducting polymer which will give additional charge storage, called pseudo-capacitance, into a supercapacitor electrode structure ensures to achieve enhanced capacitive behavior. The reason of this is that supercapacitor will store the charge physically in the double-layer and also chemically in the polymer in this way. Among all conducting polymers, polyaniline (PANi) has been studied extensively due to its high conductivity, high theoretical capacitance, good faradic redox reversibility, and high stability in air and solutions. In the present work, VA-CNT were synthesized by thermal chemical vapor deposition (CVD) on the silicon wafer chips. Free standing EN-CNT film without any binder was prepared from VA-CNT. Hybrid supercapacitor electrodes were fabricated via electrochemical and chemical methods. Electrochemical performances of the supercapacitor cells were evaluated by cyclic voltammetry, electrochemical impedance spectroscopy and galvanostatic charge/discharge tests.