A hybrid FTIR and dispersive spectrometer: Walk-through an optimized design
Hibrit FTIR ve dağıtıcı spektrometre: En iyi hale getirilmiş tasarım üzerine inceleme
- Tez No: 434061
- Danışmanlar: Assoc. Prof. MERİÇ ÖZCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Sabancı Üniversitesi
- Enstitü: Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 80
Özet
Spektroskopi biyomedikal alanlardan askeri uygulamalara kadar birçok alanda kimyasal bileşenleri tanımlamak üzere geniş çapta kullanılan bir tekniktir. Fourier Dönüşüm (FTIR) ve Dağıtıcı spektrometre olmak üzere iki farklı spectrometre bulunmaktadır. Fourier Dönüşü m spektrometresi gelen sinyalin kendi girişimini kayıt etmede kullanılırken Dağıtıcı spektrometre gelen ışığı CCD düzlemine dağıtmak için dağıtıcı ızgarası (diffraction grating) kullanmaktadır. FTIR spektrometrelerinin avantajı çözünürlüğün yüksek ve hızlarının fazla olması iken flüorışıma (fluorescence) gürültü süne duyarlı olmaları spektrometrelerin kızılö tesi uyarım dalgaboylarında çalışmalarına neden olmaktadır. Dağıtıcı spektrometreler CCD düzlem dolayısı ile sınırlı çözünü rlüğe sahip olmakta fakat daha yüksek dalgaboylarında çalışabilmektedirler. Bu durum daha iyi bir sinyal gürültü oranı elde edilmesini sağlar. Bu tez yazısında iki spektrometre teknolojisinin avantajları doğrultusunda birleştirilerek oluşturulan hibrit bir spektrometre tasarımı anlatılmaktadır. Tasarımın dağıtıcı kısmı tüm muhtemel optik sapınç ve sinyal alçalması kaynakları hesaba katılarak simüle edilmiştir. Bununla birlikte, tasarımın interferometre kısmı ise hareket eden aynaların dinamiği üzerine özen gösterilerek kurulmuş ve test edilmiştir. Tasarımımıza en uygun yapıyı bulmak amacı ile çeşitli yöntemler keşfedilmiştir
Özet (Çeviri)
Spectroscopy is a widely spread technique to identify chemical compounds in many areas, from biomedical to military applications. Two main types of spectrometers are available, Fourier Transform Spectrometers and Dispersive Spectrometers; while the first one records the self interference of the incoming signal, the second one uses a diffraction grating to disperse the incoming light on a CCD array. Advantages of the FTIR spectrometers are resolution and speed, however they are susceptible to fluorescence noise, reason why they should operate with IR excitation wavelengths. On the other side dispersive spectrometers are limited in resolution by the CCD array, but they can operate at higher wavelengths, hence obtaining a better signal to noise ratio. In this thesis a hybrid spectrometer that tries to combine the advantages of both technologies is designed. The dispersive section has been simulated, accounting all possible sources of optical aberration and signal degradation, and the interferometer section has been built and tested, with a particular care on the moving mirror dynamics. Various drives were explored, to find the one that better fits our design.