Kırgızcanın biçimbilimsel çözümlemesi ve Kırgızca-Türkçe biçimbilimsel makina çevirisi sistemi
A morphological analysis of Kyrgyz and a Kyrgyz-Turkish morphological machine translation system
- Tez No: 434066
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAKAN KURT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu tezde Türki dillerden Kırgızca'nın biçimbilimi (morfolojisi) üzerinde çalışılarak Kırgızca-Türkçe biçimbilimsel makina çevirisi sistemi iki adımda gerçekleştirilmiştir. Birinci adımda Kırgızca morfolojisi Koskemnineni 'nin İki Düzeyli Yazım Kuralları (Two-Level Orthographic Rules) ile ifade edilmiştir ve Kırgızca biçim dizgesi Sonlu Durum Makinaları (Finite State Machine) kullanılarak modellenmiştir. Oluşturulan bu morfolojik model hazır bir morfolojik çözümleme ve makina çevirisi sistemi olan Nüve üzerinde gerçeklenmiştir. İkinci adım ise, Kırgızca-Türkçe makina çevirisi sisteminin tanımlanmasıdır. Bu aşamada da Nüve kullanılmıştır. Sistemin başlangıç düzeyi testleri yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, Kyrgyz- one of the 6 member of Turkic Republic- morphology is studied and Kyrgyz-Turkish morphological machine translation system is developed in 2 steps. In the first step, Kyrgyz morphology is defined by terms of Koskemnine's Two-Level Morphology model and Kyrgyz morphotactics are defined with Finite State Machines (FSA). This morphological model is implemented on the Nüve framework which is a morphological analyzer and machine translation system. The second step is the realization of a Kyrgyz-Turkish machine translation system. The Nüve framework is used in this step too. The initial tests of Kyrgyz-Turkish translation system was conducted.