Al-Si yüksek basınç döküm alaşımlarında Fe intermetaliklerinin kalıp ömrüne etkisi
Effect of Fe intermetallics on die life of Al-Si high pressure die casting alloys
- Tez No: 434067
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DERYA DIŞPINAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 87
Özet
Sıvı metalin kontrolü kalıp ömrünün belirlenmesinde büyük rol taşımaktadır. Yüksek basınçlı dökümde hammadde kalitesine dikkat edilmeden yapılan üretimler sonucunda ortaya çıkan her bozuk parça kalıp ömrünü azaltmaktadır. Çünkü imalatta hatalı çıkan parçaların hepsi aslında kalıbın bastığı“boş baskı”olarak değerlendirilebilir. Bu çalışmada seri imalat ortamında 5 ayrı parça üzerinde 5 ayrı deney yapılmıştır. Parçaların kronik sorunları hammadde iyileştirilmesiyle çözülmüştür. Ortalama +% 12'lik bir iyileştirme sağlanarak, hammaddede yapılan iyileştirmeler sonucunda yüksek basınçlı dökümdeki en önemli yatırım olan kalıbın +% 12 verimlilikle çalışabileceği ortaya konulmuştur. Bu etkiler göz önünde bulundurulurken hammadde kalitesinin ısıl işlem sonrası ve boya sonrası talaşlı imalattaki takım ömürlerine olan etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Controlling of liquid metal quality is very important to clarify of the tool life. Generally, in high pressure die casting process, manufacturers are not considering on quality of melting aluminum and consequently every scrapped parts are decreasing tool life because the scrapped part means“waste of shot”in the other words. In this thesis, 5 important experiments have done with the 5 different parts in serial production conditions. Chronic problems have solved with the improvement of melting aluminum quality. At the end of the experiments it is proved that providing an average +12% improvement can be obtained more productive tool which is the most expensive investment in high pressure die casting parts. Quality of melting aluminum effects have analyzed according to after heat treatment process, cutting tool life time and after painting quality while considering on melting aluminum effect on tool life. These scientific studies are made in serial production for the first time in the high pressure die casting literature.