Baryon sayısı sıfır olmayan kuvark gluon plazmasının vizkozite katsayılarının hesabı
Calculation of viscosity coefficients of a quark gluon plasma with nonzero baryon number
  1. Tez No: 434068
  2. Yazar: GİZEM YAVUZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇAĞLAR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yüksek Enerji ve Plazma Fiziği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 80
Özet
Kuvark gluon plazmasının kesme ve balk vizkoziteleri baryon sayısı kimyasal potansiyeli sıfır olduğu durumda güçlü etkileşim sabitinin Önde Gelen Mertebesine (ÖGM) kadar ve baryon sayısı kimyasal potansiyel sıfırdan farklıyken Önde Gelen Logaritmik Mertebe hesaplanmıştır. Bu tezde, hesapların devamı olarak hem kesme hem de balk vizkozitesi için ÖGM sonuçlar, yani gelen düzeltmelerin g' nin en az birinci kuvveti olduğu baryon sayısı kimyasal potansiyelinin sıcaklığa oranı sıfır değilken hesaplanmıştır. Hesaplarda relativistik Boltzmann denklemi ve denklemin içinde en düşük mertebeli matris öğelerinden faydalanılmıştır. Parçacıkların dağılım fonksiyonu kuvantum mekaniksel olarak alınmıştır. Kesme ve balk vizkozitesinin Önde Gelen Mertebe sonuçlar baryon sayısı kimyasal potansiyeli ile monotonik artmaktadır. Sonuçlar tüm çeşni sayıları için verilmiştir.
Özet (Çeviri)
Shear and Bulk viscosities of the Quark Gluon Plasma were calculated to Leading Order (LO) at vanishing baryon number chemical potential and to Leading Logarithmic Order (LLO) at nonzero baryon number chemical potential. In this thesis, in continuation of the calculation, has been calculated to Leading Order (LO), so from corrections to be first power of g, at nonzero baryon number chemical potential to temparature ratio for shear and bulk viscosities both. In calculations has been used from the relativistic Boltzmann equation and the lowest order matrix elements in this equation. Distribution function of particles has been used the quantum mechanically. Leading Order (LO) results increase monotonically with baryon number chemical potential to temperature ratio for shear and bulk viscosities. Results given for all flavors number.