Büyükçekmece Gölü'ndeki Unio pictorum (Linnaeus, 1758)'un organlarında bazı ağır metallerin mevsimsel analizi
Seasonal analysis of some heavy metals in the organs of Unio pictorum (Linnaeus, 1758) in Lake Buyukcekmece
  1. Tez No: 434087
  2. Yazar: GÖKÇE İREM DEMİRCİ DEMİRBAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. CÜNEYT KUBANÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Zooloji Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Tez çalışması sırasında, 2013 Mart-2014 Şubat ayları arasında Büyükçekmece Gölü'nden toplanan Unio pictorum (Linnaeus, 1758)' (tatlı su midyesi) ların kas dokusu ve hepatopankreas dokusunda kadmiyum (Cd), bakır (Cu), kurşun (Pb) ve çinko (Zn) gibi bazı ağır metallerin birikimi mevsimsel olarak incelenmiştir. Gölden alınan numunelerdeki ağır metal analizleri ICP-MS cihazında gerçekleştirilmiştir. Çalışmamızda, yıl boyunca Unio pictorum' un kas dokusunda kış mevsiminde en fazla Zn, Cd, ve Pb ölçülürken, sonbahar mevsiminde en fazla Cu ölçülmüştür. Zn birikimi ise yıl boyunca analiz edilen diğer bütün ağır metal birikimlerine göre 0.001 düzeyinde anlamlılık göstermiştir. Hepatopankreas dokusunda, Zn birikimi en fazla yazın görülürken, Pb, Cd ve Cu elementlerinin birikimi en yüksek kışın ölçülmüştür. Örneklemenin yapıldığı göl suyunda ise en yüksek Cd ve Cu kışın, en yüksek Zn ve Pb ise ilkbaharda kaydedilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study analysed the accumulation of the heavy metals such as cadmium (Cd), lead (Pb), copper (Cu), and zinc (Zn) seasonally, in mucle tissue and hepatopancreas of Unio pictorum (Linnaeus, 1758) (fresh water mussel) specimen collected from Büyükçekmece Lake since March 2013 to March 2014. The heavy metal accumulation on the collected specimen have been analyzed on ICP-MS device. Measurements taken throughout the year have shown muscle tissue of Unio pictorum had the highest accumulation of Zn, Cd, and Pd during winter and Cu during fall season. Zn accumulation have shown significance at 0,001 level according to the measurements taken throughout the whole year in comparison to all the other heavy metals accumulation tested. Measurements taken throughout the year have shown hepatopancreas tissue had the highest accumulation of Zn during summer, and the highest accumulation of Pb, Cd, an Cu during winter season. Measurements taken from the lake water, where the sampling have been made, showed the highest accumulation of Cd, and Cu during winter and highest accumulation of Zn, and Pb during spring. Eventhough the measured metal accumulations in the lake water did not show a significance in comparison to eachother (p>0.05), Zn accumulation in spring, and both Cu and Zn accumulation in winter have shown significnce in comparison to Cd accumulation (p>0.05). In the sediment of the lake the highest values of Cd, Cu, and Zn have been observed in summer and the highest value of Pb have been observed in the early spring time. Our study have shown the accumulated values of heavy metals Cd, Pb, and Zn in the muscle tissue and hepatopancreas of the stil water mussel are over the limit values listed on the Turkish Legislation, Commission Regulation, and Turkish Food Codex for the shelled mollusk . Cu accumulation on the muscle tissue is only over the limit value in spring and fall whereas the accumulation on the hepatopancreas is over the limit value throughout the whole year according to the limit values determined by the TGK and TGG. Alongside the fieldsurvey, extra subjects have been collected from the lake in order to determine the LD50 dosages of the heavy metals inspected (Cd, Cu, Pb and Zn) on the surveyed type (Unio pictorum). These extra collected subjects have been placed in prepared solutions as groups of 10 subjects in each of 0.5ppm, 1ppm, 2ppm, 4ppm, and for zinc an additional solution of 8ppm. Half of these groups' muscle tissue have been taken and the heavy metal analyses have been carried out on ICP-MS device. The result of this research have determined the LD50 duration for Cd is 4 days, Cu is 39 days, Pb is 13days, Zn is 180days for Unio Pictorum. During this duration the dosage have been measured for Cd in 4ppm solution as 55.3ppm, Cu in 1ppm solution as 129.8ppm, Pb in 2ppm solution as 29.71ppm and Zn in 2ppm solution as 482ppm.