Spina bifida hastalığı olan çocuklar için ayak-ayak bileği ortezi tasarımı
Ankle-foot orthesis design for children with spina bifida disease
- Tez No: 434088
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT CÜNEYT FETVACI, DOÇ. DR. YUNUS ZİYA ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyomühendislik, Makine Mühendisliği, Bioengineering, Mechanical Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Makine Resim ve Konstrüksiyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Noral tüp defekti (NTD) hastalıklarından biri olan spina bifida (SB) hastalığı omurgadaki bulunduğu yere ve hastalığın seviyesine göre kişinin bazı kas guruplarını olumsuz yönde etkilemekte ve dolayısıyla SB hastalarında motor fonksiyon bozuklukları oluşmaktadır. Bu bozukluklar hastanın uzuvlarını destekleyen, ortez adı verilen cihazlarla tedavi edilmeye çalışılır. SB hastaların yaygın olarak kullandığı ayak-ayak bileği ortezleri (ABO) hastaya özel tasarımlarıyla alt ekstremiteyi sararak uzvu destekler ve istenilen yönde ve oranda mobilasyona izin verir veya kısıtlarlar. Böylece hastanın normal yürüme paternine kavuşması amaçlanır. Bu çalışmada ABO kullanan spina bifidalı çocuk hastalar için yeni bir ortez tasarımı yapılmış ve üretilmiştir. Çalışmaya dahil olan SB hastasının alt ekstremitesine göre vakum şekillendirme tekniğiyle üretilen ortezlerin üç boyutlu modeli optik tarama teknolojisinden faydalanılarak elde edilmiştir. Model, sonlu elemanlar analizi kullanılarak hasta prospektüsüne uygun bir şekilde tasarlanmıştır. Bu esnada daha az gerilmeye yol açan ve dolayısıyla ABO'larda sık rastlanan kalıcı şekil değişimlerini azaltacak alternatif bir dorsal trim metodu geliştirilmiştir. Yeni tasarım ABO, geleneksel ortezlerle karşılaştırılmış, sonuçlar ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
Spina bifida (SB), which is a kind of neural tube defects (NTD), negatively affects the person's neuromuscular system and can cause varying levels of motor and sensory problems according to the level of the disease and its position on the spine. These dysfunctions are improved by a type of assistive devices, called orthesis that supports the limbs of the patients. Ankle-foot ortheses (AFO), which are used widely by SB patients, are designed as patient-specific. They support the lower extremity surrounding it and allow or limit movement in desired direction and rate. Thus, it is intended to approach the patient's normal gate pattern. In this study, a novel orthesis was designed and manufactured for young spina bifida patients using AFO. A couple of ortheses were produced for a patient's lower limb by vacuum molding technique. Three-dimensional solid models of the orthesis were obtained with help of an optic scanner. The new AFO model was designed according to prospectus of the patient using finite element analysis. Finally an alternative dorsal trim method causing less stress and reducing plastic deformations that often occurs on AFOs was developed and the results were evaluated.