Dönüştürülen tarihi yapilarda iç mimari müdahalelerin bina kimliği üzerindeki rolü
The role interior architectural interventions on the identy of renovated historic buildings
  1. Tez No: 434098
  2. Yazar: MÜGE SARAÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ŞENGÜL ÖYMEN GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, İç Mimari ve Dekorasyon, Architecture, Interior Design and Decoration
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Beykent Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İç Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tezin amacı restorasyonda bina kimliği kaybının önlenmesi için bilinmesi gereken kimlik özellikleri konusunu açıklığa kavuşturmaktır.Böylelikle bina restorasyonları yapan ekiplerin yararlanabileceği bir bilgi kümesi sunmak hedeflenmiştir. Bir binanın kimlik özellikleri yerden, tarzdan ve mimarından kökünü alır.Tez bu temalar altında kimlik özelliklerini incelermiş kentsel restorasyonlarda daha çok karşılaşılan tarzlar konusunu özellikle vurgulamıştır.Ve sonuç olarak tez bu anlamda tarihi yapıların korunmasına hizmet etmiştir. Ayrıca restorasyon bölümlerinde teknik derslerin yanı sıra sanat ve mimarlık tarihi derslerinin ayrıntılı bir biçimde okutulmasını tavsiye etmektedir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to clarify the matter of identity characteristics to be known in order to prevent the loss of building identity in restoration. Accordingly, it is subjected to provide information to be used and required by the teams undertaking the restoration of buildings. The identity characteristics of a building is based on location, style and architecture. Therefore, the matter of style that is mostly encountered in the urban restoration is mainly focused on in the thesis. Inthisrespect, thepresentedthesisaidstopreventthehistoricalstructuresfromidentilylosswiththedrawnconclusions. The thesis also recommends the modules for the history of art and architecture need to be thought in the departments of restoration along with the technical modules.