Anavarza Kalesi ve yakın çevresinin yüzey florasının araştırılması
Investigation of the Anavarza Castle and nearby surface flora
- Tez No: 434124
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL ÇAKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Botanik, Botany
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmada Anavarza Kalesi ve yakın çevresinin (Kozan/Adana) florası araştırılmıştır. Mart 2014 ve Mayıs 2015 tarihleri arasında araştırma alanına yapılan 15 araştırma gezileri sonucu, 556 bitki örneği toplanmıştır. Bu örneklerin değerlendirilmesi ile doğal olarak yetişen 54 familya ve 187 cinse ait 290 tür ve tür altı taksonun yer aldığı tespit edilmiştir. Çalışma alanındaki endemik tür sayısı 10 olup toplam tür sayısına oranı %3,4 tür. Fitocoğrafik bölgesi belirlenebilen 118 taksondan 97'i (%33,5)Akdeniz, 15'ı (%5,2) İran-Turan ve 6'si (%2,1) Avrupa-Sibirya elementidir. Bu gruplamada yer almayan 172 takson ise (%59,2) fitocoğrafik bölgesi bilinmeyen ya da çok bölgelidir. Floradaki 1 takson Pteridophyta, 289 takson Spermatophyta divizyosuna aittir. Gymnosperm alt divizyosunda 1 takson yer alırken 288 takson Angiosperm alt divizyosuna aittir. Angiospermlerden 243 takson Dicotyledonae, 45 takson Monocotyledonae sınıfına aittir. Takson sayısı bakımından en zengin ilk 5 familya Asteraceae (35 takson), Poaceae (30 takson), Fabaceae (29 takson), Brassicaceae (15 takson) ve Liliaceae (15 takson; en zengin ilk 5 cins ise Galium L. (9 takson), Trifolium L. (7 takson), Medicago L. (6 takson), Silene L. (6 takson) ve Crepis L. (5 takosn)'dur.
Özet (Çeviri)
This study concerned with the flora of Anavarza castle and its surroundingds (Kozan, Adana). 556 plant specimens were collected between 2014 Mart and 2015 May in 15 research trips to study area. 338 taxa belonging of natural plants belonging to 187 genera, and 54 families were determined. The number of endemic species found in the area is 10, which corresponds to 3,4% of the total number of species. The distribution of the phytogeographical elements is as follows: Irano-Turanian 15 (5,2%), Mediterranean 97 (33,5%), Euro-Siberian 6 (2,1%). The remaining 172 taxa (59,2%) could either be found in more than one area, or their phytogeographic area is unknown. 1 taxa belong to Pteridophyta and 289 taxa belong to division Spermatophyta. Gymnospermae has 1 taxa and Angiospermae has 288 taxa. 243 taxa of Angiospermae belong to the subclass Dicotyledonae, wheras remaining 45 taxa belong to the subclass Monocotyledonae. The largest 5 family is Asteraceae with (35 taxa), Poaceae (30 taxa), Fabaceae (29 taxa), Brassicaceae (15 taxa) and Liliaceae (15 taxa . The largest 5 genus is Galium L. with 9 taxa, Trifolium L. (7 taxa), Medicago L. (6 taxa), Silene L. (6 taxa) ve Crepis L. (5 taxa).