Gülcan 2' x 'Lauranne' ve 'Guara' x 'Nurlu' F1 badem populasyonlarının meyvelerinde tokoferol ve besin element içeriklerinin karakterizasyonu
Characterization of nutrient element ve tocopherol content of 'Gulcan 2' x 'Lauranne' and 'Guara' x 'Nurlu' F1 almond population
  1. Tez No: 434123
  2. Yazar: HATİCE ÖZCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NESİBE EBRU KAFKAS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 102
Özet
Badem, insan sağlığı ve beslenme açısından önemli besin elementleri ve tokoferol bakımından zengin olan sert kabuklu bir meyvedir. Son yıllarda yapılan ıslah çalışmalarında besin ve fitokimyasal içeriği yüksek çeşit geliştirme büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmada ʺGülcan 2 × Laruanneʺ ve ʺGuara ×Nurluʺ F1 badem populasyonlarının meyvelerinde tokoferol ve besin elementi içerikleri karakterize edilmiştir. Ebeveynleri Gülcan × Laruanne olan 103 adet genotip ve ebeveynleri Guara ×Nurlu olan 105 adet genotip kullanılmıştır. Besin elementleri değerleri incelendiğinde ebeveynlerin K-Ca-Mg-P-Mn-Zn-Fe içerikleri sırasıyla Gülcan; % 0.72-1.27- 0.20-0.38-4.34ppm-47.34ppm-48.00ppm, Lauranne %; 0.77-%1.43-%0.18-%0.42-8.00ppm-48.34 ppm-33.00 ppm, Guara; % 0.77-%1.29-%0.17-%0.37-7.34ppm-38.00ppm-40.34ppm, Nurlu; 0.71%1.22%-0.18%-0.40-3.67ppm-36.67ppm,43.67 olarak belirlenmiştir. Ebeveynleri Gülcan × Laruanne olan F1 bireyler arasında besin içeriklerinin K% 0.58-1.11 , Ca % 1.03-1.93 , Mg% 0.05-0.19 , P %0.29-079 , Fe18.34-70.34 ppm, Zn 28.00-65.00 ppm , Mn 10.67-38.34ppm arasında değiştiği saptanmıştır.Aynı genotiplerin tokoferol içerikleri incelendiğinde alfa-tokoferol içeriklerinin 216.75-852.13 mg / g beta tokoferol içeriklerinin 1.51 -16.87 mg/g, gama tokoferol içeriklerinin ise 1.63-23.83 mg/g olarak değiştiği saptanmıştır. Ebeveynleri Guara ×Nurlu olan F1 bireylerinin besin içerikleri sırasıyla K % 0.63-0.91 , Ca % 0.96-2.58 , Mg %0.07-0.35, P % 0.17-0.53 , Fe 21.00-58.00 ppm, Zn 9.34-68.34 ppm , Mn 1.00-9.67 ppm arasında değiştiği saptanmıştır. Aynı genotiplerin tokoferol içerikleri incelendiğinde alfa-tokoferol içeriklerinin 144.85-1013.48 mg / g beta tokoferol içeriklerinin 1.26 -10.05 mg/g, gama tokoferol içeriklerinin ise 1.33-22.83 mg/g olarak değiştiği saptanmıştır. En yüksek besin elementi içerikleri sırasıyla K, Ca, Mg, P, Mn, Zn, Fe-108, 349, 358, 199, 173, 116 ve 135 nolu genotiplerden elde edilmiştir. En yüksek tokoferol içerikleri ise sırasıyla alfa, beta, gama-251, 63ve 201 nolu genotipten elde edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Almond is an important nut fruit for human health due to the its fruit is rich in nutrients and tocopherol. In recent years, many breeding programs work on high nutrient and phytochemical content in many countries. This study characterized the tocopherol and nutrient content of almond seeds obtained Gülcan 2 × Laruanne and Guara ×Nurlu F1 population. One hundred and three genotype of Gülcan 2 × Laruanne, and 105 genotype of Guara ×Nurlu population were used in this study. Macro and micro nutrient content; Potassium (K), Calcium (Ca), Magnesium (Mg), Phosphorus (P), Manganese (Mn), Zinc (Zn), Iron (Fe )were analyzed. K, Ca, Mg, P, Mn, Zn, Fe content were obtained in Gülcan; 0.72%, 1.27%, 0.20%, 0.38%, 4.34 ppm, 47.34 ppm, 48.00 ppm respectively. In Lauranne; 0.77%, 1.43%, 0.18%-0.42%, 8.00 ppm,48.34 ppm,33.00 ppm. In Guara; 0.77%, 1.29%, 0.17%, 0.37%, 7.34ppm, 38.00 ppm, 40.34 ppm and in Nurlu; 0.71%, 1.22%, 0.18%, 0.40%, 3.67 ppm, 36.67 ppm, 43.67ppm. Macro and micro nutrient content; K (0.58-1.11 %) , Ca (1.03-1.93 %), Mg (0.05-0.19 %, P (0.29-079 %) , Fe (18.34-70.34 ppm), Zn (28.00-65.00 ppm), Mn (10.67-38.34 ppm ) values were observed in F1 population of Gülcan × Laruanne. Also tocopherol content were analyzed; alfa-tocopherol (216,75-852,13 ug / ml), beta tocopherol content (1.51 -16.87 mg/g) and gama tocopherol content (1.63-23.83 mg/g).