Analyses of HB, HE, HO and HF calorimeters of CMS detector with 2015 cosmic data and proton–proton collision data at √s = 13 TeV
CMS detektörünün HB, HE, HO ve HF kalorimetrelerinin 2015 kozmik veri ve √s = 13 TeV proton–proton çarpışma verisi ile analizi
- Tez No: 434126
 - Danışmanlar: PROF. DR. İSA DUMANOĞLU
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
 - Yıl: 2016
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Çukurova Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 91
Özet
2015 yılında CMS detektörü kozmik muon ve √s = 13 TeV'de proton-proton çarpışma verileri almıştır. Bu veriler ile CMS detektörünün alt detektörlerinden biri olan HKAL'in genel performansı (enerji ve zaman yapısı) kontrol edilmiştir. HKAL iyi bir enerji ve zaman çözünürlüğüne sahip olmalıdır. Bundan dolayı HKAL'in bütün sistemlerinin (HB, HE, HO, HF) enerji ve zaman değerleri düzenli olarak kontrol edilmelidir. Bu kontrollerin yapılması için kullanılan yöntemlerden biri, detektörde çarpışma olmadığı zaman kaydedilen kozmik muon ışın verilerinden yararlanmaktır. CMS detektörü uzaydan gelen kozmik muon ışınlarına maruz kalmaktadır. Kozmik muon ışınları CMS detektörünün çeşitli yerlerine çarparak sinyaller üretmektedir. Bundan dolayı, bu veriler detektörün tüm elemanlarının kalibrasyonuna ve testine olanak sağlar. CMS detektörünün kozmik verilere olan tepkisi değişik zaman dilimlerinde alınan kozmik muon (MWGR, CRUZET ve CRAFT) verileri ile ölçülmüştür. Çarpışma verileri alımından önceki periyotta ise Beam splash verileri alınmıştır. CMS detektörü yoğun parçacık akısına maruz bırakılmıştır ve detektörün her bir alt sisteminin tepkisi incelenmiştir. Beam splash verileri HKAL'in alt sistemlerinin performans bilgisi için önemlidir. Beam splash verileri ile CMS detektörü çarpışma verilerine hazırlanmıştır. İki yıllık teknik bir aradan sonra CMS detektörü kütle merkezi enerjisi √s = 13 TeV 'de proton-proton çarpışma verileri almıştır. Bu çarpışmadan alınan verilerle CMS detektörünün performans analiz çalışmaları yürütülmüştür. Bu çalışmada, kozmik muon ve proton-proton çarpışma verileri ile HKAL sisteminin genel performans analizi üzerine çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In 2015, the CMS detector took cosmic muon and proton-proton collision data at √s = 13 TeV. General performance, such as energy and time structure of the HCAL which is one of the sub-detectors of the CMS was controlled with those data. The HCAL should have a good energy and time resolution. So, energy and time distributions of all sub-systems (HB, HE, HO, HF) of HCAL should be controlled regularly. One of the methods used to do these controls is, to benefit from the cosmic ray muon data which is recorded when there is no collision in the detector. The CMS detector is constantly exposed to cosmic muon rays which come from outer space. Cosmic muon rays hit various part of the CMS detector and create signals in the various sub-systems of CMS. So, these data allow to test and calibrate all detector components. The response of the CMS detector to cosmic muons was measured using cosmic muon data (MWGR, CRUZET and CRAFT) which were taken at different time periods. Before the collision data, Beam Splash data were also taken. During beam splash data taking, the CMS detector is exposed to dense particle flow and the response of each sub-system of the detector is investigated. Beam Splash data are very important for performance information of the sub-systems of the HCAL. The CMS detector was prepared for the collision data with the beam splash data. After the two-year technical stop the CMS detector started to take proton-proton collision data at a center of mass energy of √s = 13 TeV. The performance analysis studies of the CMS detector were also performed using this collision data. In this thesis general performance analysis of HCAL systems was carried out using cosmic muon and proton-proton collision data.