Genome wide association mapping (GWAS) for important agronomic and quality traits in durum wheat (Triticum durum L.)
Makarnalık buğdayda önemli tarımsal ve kalite özellikleri için genom boyu ilişki haritalaması
- Tez No: 434127
- Danışmanlar: PROF. DR. HAKAN ÖZKAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoteknoloji, Biotechnology
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoteknoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 182
Özet
Tarımsal morfolojik, tarımsal ve kalite özellikleri makarnalık buğdayda önemli özelliklerdir. Bu karakterlerin genetik kontrolünün anlaşılması ıslahçılara ıslah edilmiş karakterlere sahip çeşitlerin ıslah edilmesinde yardım edebilir. Dört gruptan oluşan 130 makarnalık buğday genotipi 14 agro-morfolojik, tarımsal ve kalite karakteri açısından incelenmiş ve geniş ve önemli varyasyon saptanmıştır. Varyans analiz sonuçları incelenen özelliklerin çoğunluğu açısından genotipler arasında önemli farklılık olduğunu göstermiştir. İncelenen özellikler arasında önemli ilişkiler olduğu saptanmıştır. Moleküler Varyans analizi sonuçları gruplar arasında ve gruplar içerisinde varyasyon olduğunu göstermiştir. Soyağacı sonuçları temel koordinat analizinde tanımlanan grupları doğrulamıştır. Temel koordinat analizi sonuçları incelenen makarnalık buğday genotiplerinin yüksek ve geniş bir varyasyon gösterdiğini ortaya koymuştur. Strüktür analizi sonuçları incelenen genotiplerin ağaç kümesi sayısı açısından beş gruba ayrıldığını göstermiştir. Doğru markör-özellik ilişkilerinin saptanması için kullanılan karışık doğrusal model 144 markör-özellik ilişkisinin 92'sinin major markör-özellik ilişkisi olduğunu, bunlardan ikisinin bitki boyu ve camsı dane oranı ile çok yakından ilişkili olduğunu göstermiştir. Markör-özellik ilişkilerinde pleiotropik etkiler saptanmıştır. Halen yayınlanmış olan genetik sonuçlarla birlikte değerlendirildiğinde, bu çalışmada saptanan markör-özellik ilişkileri makarnalık buğdayda bir çok özelliğin ıslahında marköre dayalı seleksiyonun hedefleri olabilir.
Özet (Çeviri)
Agro-morphological, agronomical and quality characteristics are the important traits for durum wheat. Understanding the genetic control of those traits can help breeders to develop varieties with improved characteristics. Fourteen of the above-mentioned characteristics were investigated in 130 durum wheat genotypes, which were divided into four groups, showing a wide range and significant variation. Variance analysis showed significant differences for most of the studied traits. Significant correlations were also observed between those traits. Analysis of molecular variance (AMOVA) revealed that there was variation within and among the groups of the genotypes studied. The weighted Neighbor-joining tree confirmed the groups identified in the PCoA, showing high and wide diversity in the durum genotypes. Structure analysis revealed that the studied genotypes were divided into five groups with respect to the number of tree clusters. The mixed linear model used for accurate marker trait associations revealed that 92 of the 144 MTAs (marker-trait associations) were major MTAs, of which two were significantly associated with plant height (PH) and (vitreous kernel count) VKC. Pleiotropic effects were found in the MTAs. Taken together with the published genetic results, the MTAs determined in this study could be the targets of marker-assisted selection to improve many traits in durum wheat.