Aspir (Carthamus tinctorius) ve kudret narı (Momordica charantia L.) ekstraktlarının balık etindeki bozulma etmeni ve patojen bakteriler üzerindeki antimikrobiyal aktivitelerinin incelenmesi
Investigation of antimicrobial activity of safflower (Carthamus tinctorius) and bitter melon (Momordica charantia L.) extracts against fish spoilage and food-borne pathogens
  1. Tez No: 434131
  2. Yazar: MEBRURE NUKET YAVUZER
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ESMERAY KÜLEY BOĞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Avlama ve İşleme Teknolojisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu çalışmada aspir (Carthamus tinctorius) ve kudret narı (Momordica charantia L.) ekstraktlarının balık etindeki bozulma etmeni (Acinetobacter lwoffii, Pseudomonas oryzihabitans, Enterobacter cloacae, Shigella spp., Morganella psychrotolerans, Photobacterium phosphoreum) ve patojen bakterilerin (Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Enterococcus faecalis, Salmonella Paratyphi A) gelişimi ve balık infüzyon (hamsi ve uskumru) sıvısında biyojen amin üretimindeki etkileri incelenmiştir. Aspir ve kudret narı ekstraklarının antimikrobiyal aktiviteleri minimum inhibisyon konsantrasyonu (MIK) ve minimum bakterisit konsantrasyonu (MBK) ile belirlenmiştir. Aspir ekstraktına karşı en hassas bakteri 6.25 mg/ml MIK değeri ile Enterococcus faecalis olurken, kudret narı en çok Enterobacter cloacae, Shigella spp. ve Enterococcus faecalis gelişimi üzerinde (12.5 mg/ml) etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
In the current study, the effect of safflower (Carthamus tinctorius) and bitter melon (Momordica charantia L.) extracts on growth of fish spoilage (Acinetobacter lwoffii, Pseudomonas oryzihabitans, Enterobacter cloacae, Shigella spp., Morganella psychrotolerans, Photobacterium phosphoreum) and food-borne pathogens (Staphylococcus aureus, Klebsiella pneumoniae, Enterococcus faecalis, Salmonella Paratyphi A), and their biogenic amine production in fish infusion (anchovy and mackerel) decarboxylase broth were investigated. The antimicrobial activity of safflower and bitter melon was determined by minimum inhibition concentration (MIC) and minimum bactericidal concentration (MBC). Enterococcus faecalis was the most susceptible bacteria against safflower extract with MIC value of 6.25 mg/ml, whilst bitter melon was the most effective against Enterobacter cloacae, Shigella spp. and Enterococcus faecalis (12.5 mg/ml).