Organik ahududu fidanı yetiştiriciliği üzerine araştırmalar
Studies on organic raspberry plant production
- Tez No: 434147
- Danışmanlar: PROF. DR. NURGÜL FETİYE TÜREMİŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, 2009-2010 yılı yetiştirme döneminde Çukurova Üniversitesi Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri Uygulama ve Araştırma arazisi ile Adana Valiliğine bağlı İsmailiye köyündeki İl Özel İdareye ait uygulama seralarında gerçekleştirilmiştir. Denemede Heritage Ahududu çeşidi kullanılmıştır. Deneme çelik ve fidan olarak iki aşamada gerçekleştirilmiştir. Çelik aşamasında çelikler (1:1 oranında) perlit + çiftlik gübresi kompostu içeren parsellere dikilmiştir. Fidan aşamasında ise bitkiler (1:1:1 oranında) kum + toprak + çiftlik gübresi ve (1:1:1 oranında) organik torf + perlit + organik çiftlik gübresinden oluşan tüplere şaşırtılmıştır. Bu çalışmada Kontrol ve Bio-one, B5A, Bioneem bakterileri kullanılarak çelik ve fidanların büyüme parametreleri incelenmiştir. Çelik aşamasında çeliklerin dikiminden 2 ay sonra tutma oranı ve kuru madde miktarı hesaplanmış, fidan aşamasında ise sürgün sayısı, sürgün uzunluğu, gövde kalınlığı, yaprak alanı, fidanda kuru madde miktarı ve pazarlanabilir fidan %'si hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This study is 2009-2010 growing season of horticultural breeding field in Faculty of Cukurova University, Adana bound up in İsamailiye village due to the application of the special provincial administrations were greenhouses. Heritage varieties of raspberries were used in the experiment. The experiment of scion and plant were examined in two phases. Scion phase scions (1:1 ratio) were planted in violet with perlite + farmyard manure compost. planting stage, plants (1:1:1 ratio) and sand + soil + farmyard manure (1+1+1 ratio) of organic peat + perlite + organic farm manure were transplanted into tubes. Control, Bio-one and B5A of applications in scion and plant growth parameters were researched with using Bioneem bacteria. 2 months after planting phase scions, scion retention rate and the amount of dry matter were examined. In plants of the number of shoots, shoot length, stem thickness, leaf area, dry matter content and marketable percent of young trees plants were analyzed.