Açıkta ve örtüaltında yetiştirilen bazı ahududu (Rubus idaeus L.) çeşitlerinde iyi tarım uygulamalarının biyolojik parametreler üzerine etkileri
The effects of sustaniable farming on biological parameters of some raspberry (Rubus idaeus L.) cultivars grown under field and greenhouse conditions
  1. Tez No: 749552
  2. Yazar: ELİF ÇELİK KART
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ATİLLA AŞKIN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Isparta Uygulamalı Bilimler Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bahçe Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 184
Özet
Bu çalışmada, insan sağlığı açısından çok yararlı biyoaktif bileşikleri barındırdığı bilinen ahududu (Rubus idaeus L.) türüne ait iki çeşit (Heritage ve Rubin), açıkta ve kontrolsüz sera koşullarında sürdürülebilir tarım tekniklerinden olan organik gübreler kullanılarak iyi tarım uygulamaları kapsamında yetiştirilmiş ve sonuçlar konvansiyonel gübreleme sonucu elde edilen veriler ile karşılaştırılmıştır. 2017-2019 yılları arasında üç yıl süresince yürütülen araştırmada organik gübre kaynağı olarak; organik çiftlik gübresi (Biofarm) ve vermikompost kullanılmıştır. Çalışma sonucunda uygulamaların verim ve kalite ölçütlerine nasıl etkisi olacağı ortaya konulmuştur. Bu amaçla ahududu çeşitlerinin fenolojik, morfolojik, pomolojik, fizikokimyasal, fitokimyasal ve antioksidan aktivite özellikleri ile birlikte çeşitlere ait çiçek tozu canlılık düzeyleri ve çiçek tozu çimlenme yüzdeleri belirlenmiştir. Elde edilen sonuçlara göre sürgün başına verim miktarı 105.82-398.91 g sürgün-1; C vitamini miktarı 63.33-222.67 mg L-1; toplam fenolik içeriği 479.99-599.38 mg GAE L-1; toplam antosiyanin içeriği 0.53-1.61 µg siy-3-glk g-1; toplam flavonoid içeriği 3.01-20.54 mg L-1; DPPH radikal inhibisyon değeri %77.59-94.51; çiçek tozu canlılık düzeyi %36.09-75.15 ve çiçek tozu çimlenme düzeyi %13.21-82.09 değerleri arasında bulunmuştur. Sonuçlar incelendiğinde verim bakımından Biofarm uygulamasının açıkta, vermikompost uygulamasının ise serada kullanılması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, two varieties (Heritage and Rubin) belonging to the raspberry (Rubus idaeus L.) species, which are known to contain bioactive compounds that are very beneficial for human health, were grown in open and uncontrolled greenhouse conditions by using organic fertilizers, which is one of the sustainable farming techniques, within the scope of good agricultural practices and the results were compared with the data obtained as a result of conventional fertilization. In this research, which was carried out for three years between 2017-2019, as an organic fertilizer source; organic farm manure (Biofarm) and vermicompost were used. As a result of the study, it has been revealed how the applications will affect the yield and quality criteria. For this purpose, the phenological, morphological, pomological, physicochemical, phytochemical and antioxidant activity properties of raspberry cultivars as well as pollen viability levels and pollen germination percentages of the cultivars were determined. According to the results obtained, the value ranges found were as follows; yield per cane 105.82-398.91 g cane-1, the amount of vitamin C 63.33-222.67 mg L-1, total phenolic content 479.99-599.38 mg GAE L-1, total anthocyanin content 0.53-1.61 µg siy-3-glk g-1, total flavonoid content 3.01-20.54 mg L-1, DPPH radical inhibition value 77.59-94.51%, pollen viability level 36.09-75.15% and pollen germination level 13.21-82.09%. Considering the results, it is recommended that Biofarm application be used in the open field and vermicompost application in the greenhouse in terms of yield.