Filament özlü ipliklerin kullanıldığı dokuma havlu kumaşların emicilik ve kuruma özelliklerinin incelenmesi
Investigation of the absorbility and drying properties ofwoven towel fabrics using filament-based yarns
- Tez No: 571563
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HATİCE KÜBRA KAYNAK, PROF. DR. YASEMİN KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, Textile and Textile Engineering
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tekstil Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
Bu tez çalışması kapsamında, ürünlerin daha hızlı kuruması için ürünün atkı kısmını oluşturan atkı ipliklerine özlü ipliklerin kullanılması düşünülmüştür. Bu amaçla, 5 farklı filament inceliğine sahip sürekli filament ipliğinin öz olarak kullanılmasıyla üretilecek Ne 16/1 5 farklı özlü iplik numunesi havlu kumaş numunelerinde atkı ipliği olarak kullanılacaktır. Havlu kumaş üretilecek ürünlerin boyama işlemleri yapılarak numunelerin üretimi tamamlanacaktır. Numunelerin, yıkama sonrası tuşelerindeki değişimlerinin tespiti için ardışık yıkamalar sonrası emicilik, kuruma hızı testi yapılacaktır.
Özet (Çeviri)
Within the scope of this thesis, it is considered to use cored yarns to the weft yarns that form the weft part of the product in order to prevent the deterioration of the touch of the product after washing and to dry the products faster. For this purpose, 5 different core yarn samples, which will be produced by using continuous filament yarn with 5 different filament fineness, will be used as weft yarn in towel fabric samples. Towel fabric Samples will be completed by dyeing the products to be produced. Absorption, drying rate test shall be performed after successive washes in order to determine the changes of the samples in the post-wash handles.