Mv-cebirlerinde türevler
Mv-algebra derivatives
- Tez No: 434184
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞULE AYAR ÖZBAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yaşar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tez esas olarak yedi bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde tez konusu tanıtılmış ve ikinci bölümde tezi anlamada kolaylık sağlayacak olan bazı temel tanım ve özellikler verilmiştir. Üçüncü bölümde MV-cebirlerinde türev tanımı ,dördüncü bölümde MV-cebirlerinde f-türev tanımı , beşinci bölümde ise MV-cebirlerinde simetrik ikili türev tanımı verilerek günümüze kadar bu konularda yapılmış olan çalışmaların kısa bir özeti verilmiştir. Altıncı bölümde MV- cebirlerinde simetrik ikili türev tanımından esinlenerek simetrik ikili f-türev tanımı yapılmış ve ilgili özellikleri MV-cebirlerinde incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists essentially of seven chapters. In the first and second chapter, thesis subject is introduced and related definitions and properties that will make easier to understand the thesis are given, respectively. In the third and fourth chapters, notions of derivation and symmetric derivations on MV-algebras are given and a short summary of the studies which until now has been made on these issues are mentioned. In the fifth chapter, the definiton of symmetric f-biderivation on MV-algebra is given and related properties are studied.