MV-cebirlerde türevler
Derivations on MV-algebras
- Tez No: 802567
- Danışmanlar: PROF. DR. HASRET DURNA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sivas Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde, tezde kullanılan temel tanım ve teoremler örnekleri ile birlikte verilmiştir. İkinci bölümde, 2010 da N. O. Alshehri tarafından çalışılan MV-cebirlerde türev hakkındaki makale incelenmiştir. Üçüncü bölümde, 2013 te H. Yazarlı tarafından çalışılan MV-cebirlerde simetrik bi-türev hakkındaki makale incelenmiştir. Dördüncü bölümde, 2013 te H. Yazarlı tarafından çalışılan MV-cebirlerde genelleştirilmiş türevler hakkındaki makale incelenmiştir. Beşinci bölümde, genelleştirilmiş simetrik bi-türevler tanımlanmış ve bazı özellikleri incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consist of five parts: In the first part, we recall basic concepts and theorems with examples of MV-algebra. In the second part, we investigate paper about derivation on MV-algebra, which was studied by N. O. Alshehri,in 2010. In the third part, we investigate paper about symmetric bi-derivation on MV-algebra, which was studied by H. Yazarli, in 2013. In the fourth part, we investigate paper about generalized derivation on MV-algebra, which was studied by H. Yazarli, in 2013. In the fifth part, we define generalized symmetric bi-derivation on MV-algebra and investigate some properties.